Światowa jakość dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych

  • KW
  • 2016-02-23 08:04:28
Światowa jakość dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych
  • Foto: www.powiat.szczecinek.pl

Wszystko wskazuje na to, iż rozmowy, prowadzone z amerykańskim producentem specjalistycznego sprzętu, firmą HAAS, zakończą się sukcesem. Dzięki niewątpliwemu sukcesowi już niebawem uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku otrzymają możliwość nauki zawodu z wykorzystaniem w pełni profesjonalnych urządzeń do obróbki metali.

Mamy za sobą bardzo miłe spotkanie z przedstawicielami firmy HAAS - mówi Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Udaliśmy się do Koszalina, aby na własne oczy zobaczyć pracownię, która mieści się w budynkach Politechniki Koszalińskiej. Chcieliśmy przekonać się osobiście o jakości i zasadach działania najnowocześniejszych urządzeń, służących do cyfrowej obróbki metali. Starostwo Powiatowe już jakiś czas temu otrzymało sygnał, iż istnieje możliwość pozytywnego zakończenia rozmów, dążących do tego, aby jedna z takich maszyn stanęła w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku. Dziś mogę powiedzieć z przekonaniem, iż jest niemal pewne, że urządzenie zostanie oddane do naszej dyspozycji. Co najważniejsze - całkowicie bezpłatnie - mówi Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Uzgodniliśmy, że pilnie przygotujemy jedno z pomieszczeń części warsztatowej szkoły, mieszczącej się przy ulicy Koszalińskiej. Wymaga ono gruntownego remontu, ale będziemy chcieli jak najszybciej wykonać wszystkie potrzebne prace. Będzie to prawdopodobnie pracownia, w której dziś odbywają się zajęcia z tzw. obróbki ręcznej - dodaje.

Wszelkie prace remontowe, związane z uruchomieniem pracowni obróbki CNC muszą rozpocząć się stosunkowo szybko, oczywiście z zachowaniem kontynuacji nauki zawodu w bieżącym roku szkolnym. Cały ten proces nie może potrwać jednak dłużej niż do końca sierpnia. Wszystko po to, aby od września 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mieli możliwość nauki zawodu z wykorzystaniem sprzętu firmy HAAS. Cały proces zwieńczy podpisanie stosownego porozumienia, dzięki któremu nowoczesna obrabiarka pojawi się w warsztatach szczecineckiej szkoły.

Nauka zawodu na tak dokładnych i nowoczesnych urządzeniach nie byłaby oczywiście możliwa bez kadry, która będzie w stanie przekazać uczniom potrzebną wiedzę. Tu także naprzeciw potrzebom wyszli pracownicy firmy, którzy zaproponowali przygotowanie instruktorów praktycznej nauki zawodu. Szkolenia zakończą się oczywiście uzyskaniem stosownych certyfikatów, dzięki czemu instruktorzy będą wykonywali swoją pracę w sposób maksymalnie fachowy.

Liczę, że będzie to początek długofalowej współpracy, która zaowocuje nie tylko sukcesem, jakim niewątpliwie będzie pozyskanie urządzenia, ale także dalszymi działaniami, związanymi z maksymalnie profesjonalnym przygotowaniem zawodowym naszych uczniów. To także szansa, aby wykorzystać doświadczenie pracowników firmy na etapie tworzenia Centrum Praktyk Zawodowych, które planujemy oddać do dyspozycji uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku już we wrześniu 2017 roku - zaznacza starosta. Wierzę, że wspólnymi siłami uda się nam uruchomić profesjonalną pracownię obrabiarek CNC, w której docelowo znajdować się będą nawet trzy urządzenia światowej klasy. Firma HAAS stałaby się więc nie tylko naszym partnerem technologicznym, ale także merytorycznym w procesie szkolenia młodych ludzi, z zakresu obsługi specjalistycznych urządzeń, związanych z branżą szeroko rozumianej obróbki skrawaniem - kończy Krzysztof Lis.

Jak zapewniają specjaliści firmy marka HAAS jest gwarantem połączenia wysokiej jakości obróbki metali ze stosunkowo przystępną ceną, za którą można nabyć urządzenia. W powiecie szczecineckim urządzenia tej firmy wykorzystywane są przez przedsiębiorców branży metalurgicznej i drzewnej już od kilkunastu lat. HAAS to amerykańska firma, produkująca światowej klasy obrabiarki cyfrowe oraz całą gamę innych urządzeń dla przemysłu specjalistycznego, zapewniając jej stosowne wsparcie techniczne i merytoryczne. W grudniu 2015 roku specjaliści firmy, w porozumieniu z władzami Politechniki Koszalińskiej, uruchomili na terenie Katedry Inżynierii Produkcji uczelni Pracownię Edukacji Technicznej, która wpisuje się w sieć niemal 100 podobnych obiektów, usytuowanych przy placówkach edukacyjnych na terenie całej Europy.

info: Marcin Tadzik, Starostwo Powiatowe Szczecinek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: