Rowerem przez Pomorze Zachodnie - spotkanie w szczecineckim ratuszu

  • KW
  • 2016-02-19 12:58:11
Rowerem przez Pomorze Zachodnie - spotkanie w szczecineckim ratuszu
  • Foto: Tomasz Czuk

Wczoraj (18.02) w szczecineckim ratuszu odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie „Koncepcji sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego”. Koncepcja zakłada stworzenie bezpiecznego szklaku rowerowego, który przebiegałby najbardziej malowniczymi terenami Pojezierza Ińskiego i Drawskiego - tzw. trasa Tysiąca Jezior.

W województwie zachodniopomorskim mamy najwięcej szlaków rowerowych w Polsce, jednak często są one zaniedbane, a oznakowanie w terenie jest niepełne. Koncepcja sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego opracowywana przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego przedstawiaa propozycję przebiegu docelowej sieci głównych i tematycznych tras rowerowych w województwie.

W celu stworzenia koncepcji sieci tras rowerowych w Województwie Zachodniopomorskim, pracownicy Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej WZ zinwentaryzowali kilkaset kilometrów tras rowerowych w regionie. Wyniki naniesiono na interaktywną mapę, która na bieżąco jest aktualizowana i z której mogą korzystać rowerowi turyści planujący wycieczki po trasach rowerowych Pomorza Zachodniego. Koncepcja tras to efekt decyzji Samorządu Województwa o wytyczeniu nowych tras, o wyższym standardzie, przebiegających w logiczny sposób, tak aby z turystyki rowerowej czerpać zysk i skierować ten produkt do jak najliczniejszej grupy osób. Kompleksowa sieć zachęci do turystyki rowerowej osoby w różnym wieku, poruszające się z małymi dziećmi i na różnych typach rowerów, a także na pojazdach obciążonych bagażem. Wytyczone trasy pozwolą na spędzenie „na rowerze” nawet dwutygodniowego urlopu. Główne trasy rowerowe mają tworzyć spójną sieć, przebiegającą przez główne ośrodki miejskie oraz atrakcje turystyczne regionu.

Ponieważ koncepcja ta wymaga zaangażowania również ze strony samorządów, w czwartek, 18 lutego odbyło się w Szczecinku spotkanie konsultacyjne. W spotkaniu oprócz Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Tomasza Sobieraja oraz Burmistrzów Szczecinka, udział wzięli przedstawiciele Gminy Szczecinek, UMiG Biały Bór, UMiG Borne Sulinowo, UMiG Drawsko Pomorskie, UMiG Czaplinek i UMiG Złocieniec.

W załączniku przedstawiamy szczegółową koncepcję sieci tras rowerowych po Pomorzu Zachodnim.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: