Cmentarz Komunalny w Szczecinku: 9 tysięcy nieopłaconych grobów

  • KW
  • 2016-02-19 12:19:52
Cmentarz Komunalny w Szczecinku: 9 tysięcy nieopłaconych grobów
  • Foto: TV Gawex

Odwiedzając naszych bliskich zmarłych na cmentarzach, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z obowiązku uiszczania, raz na 20 lat, opłaty za utrzymanie miejsca pochówku. Na szczecineckim Cmentarzu Komunalnym w tym momencie rozpoczętych jest około 9 tysięcy procedur likwidacyjnych. Niektórzy o opłatach zapominają, w innych przypadkach nie ma już nikogo bliskiego, kto mógłby ową sumę wpłacić.

Aktualnie na szczecineckim cmentarzu mamy około 30 tysięcy mogił. Likwidacja grobu zależy od tego, czy grób jest opłacany. Taka opłata raz na 20 lat wynosi 474 złote. Oczywiście kwota ta może być rozkładana na raty - mówi Telewizji Gawex Tadeusz Chruściel, wiceprezes Spółki PGK Szczecinek. Aktualnie jest rozpoczętych 9 tysięcy procedur likwidacji grobów, gdzie rodziny są informowane o obowiązku wywiązania się z opłaty. 

Oczywiście nieopłacone groby nie są likwidowane od razu. Mimo, że administracja cmentarza nie ma obowiązku informowania i przypominania o upływie terminu, to w Szczecinku odbywa się to w sposób spokojny i przemyślany. Przy każdym wejściu na cmentarz widnieją informacje o obowiązku odnowienia opłaty za miejsce pochówku dla zmarłych z danego roku. W późniejszym czasie pojawiają informacje na liście ogłoszeń oraz bezpośrednio na nagrobkach. Jeżeli grób jest nieopłacony, pracownicy zakładu pogrzebowego naklejają kartkę na pomniku. Jeśli jest to mogiła z symbolem krzyża staramy się poinformować, pytamy sąsiadów. Dajemy także ogłoszenia, wieszamy na tablicę ogłoszeń listę grobów do opłacenia -  mówi Tadeusz Chruściel. Proces ten w naszym mieście trwa do 3 lat. Po upływie tego czasu następuje likwidacja grobu, a szczątki są przenoszone do ossarium, czyli zbiorowej mogiły znajdującej się na cmentarzu. 

Okazuje się, że kłopoty z opłacaniem grobów nie są błahostką. Problem ten jest dość duży i administracja cmentarza stara się z nim uporać w jak najbardziej przyzwoity sposób. Jeśli jednak nie chcemy spotkać się z sytuacją, że grób bliskiej nam osoby zostanie usunięty, to interesujmy się tym tematem, sprawdzajmy tablice ogłoszeń i pilnujmy terminów.

Komentarze (4)

D.T. 2016-02-19 22:10

Przenoszenie do bezimiennego grobu to skandal. Funkcjonowanie cmentarzy reguluje ustawa z lat 30-tych, z poprawkami z lat 70-tych. Nikt w III RP nie pomyślał żeby zabezpieczyć znamienite osoby spoczywające na cmentarzach przed wrzuceniem ich do bezimiennego dołu z powodu braku opłaty.

V. Ponad 2 tygodnie temu, 2020-10-08

Ja również uważam, ze przenoszenie wszelkich grobow do bezimiennego wspólnego to nie tylko skandal, ale brak wszelkiego szycunku do osob zyjacych przed nami. Nie będziesz szanowal przedkow, nikt cie tez nie będzie szanowal! Ten co wpadl na taki pomysl, jest nie tylko cynikiem. Sa wyjątki w zyciu, którym się musimy uchylić!

do oburzonych Ponad 2 tygodnie temu, 2020-10-09

Niestety wszystko kosztuje, miejsce na cmentarzu też! Zamiast się oburzać może po prostu zapłaćcie!

oburzony Ponad 2 tygodnie temu, 2020-10-11

poNiemieckie tez som opłacane? Polacy całe życie płacili podatki, zusy itp., po śmierci państwo bezcześci im groby.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: