Czytali dzieła romskiej poetki Papuszy

  • KW
  • 2016-02-18 12:33:24
Czytali dzieła romskiej poetki Papuszy
  • Foto: TV Gawex

Wczoraj (17.02), późnym popołudniem, w Centrum Konferencyjnym Zamek odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji "Rocznicowe czytania poetów", mającej na celu uchronienie ich twórczości przed zapomnieniem. Czwartkowy wieczór poświęcony był poezji romskiej poetki - Bronisławy Wajs znanej także jako Papusza.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Rocznicowe czytania poetów niesłusznie zapomnianych” Klub Poetycki OPAL zabrał licznie zgromadzoną publiczność w podróż drogą, którą przeszła Bronisława Wajs, znana bardziej jako Papusza, niebanalna, romska poetka. Ta akcja wyszła poza granice Polski, czytają w Niemczech, w Barcelonie, w Belgii. Bardzo się cieszymy, że akcja tak się rozrasta. 17 lutego przypada właśnie 29. rocznica śmierci Papuszy i z tej okazji w Polsce i za granicą, w różnych miastach, zbierają się ludzie, czytają jej wiersze i zapoznają się z jej biografią -  mówi Krystyna Mazur z Klubu Poetyckiego OPAL w Szczecinku.

Papusza nigdy nie chodziła do szkoły. Przyszła poetka była jedną z niewielu kobiet romskich, które samodzielnie nauczyły się pisać i czytać. Dlatego jej twórczość charakteryzuje się przede wszystkim urzekającą prostotą. Podczas wczorajszego wieczoru w rolę Papuszy ze znakomitym wyczuciem wcieliła się Tatiana Rogowska. Romskie stroje, muzyka, film, czy zdjęcia poetki przywołały nastrój nieistniejących już cygańskich taborów, a imię tej skromnej poetki jeszcze raz pięknie wybrzmiało na chwałę kultury romskiej – polskiej.

Tuż po wspólnym czytaniu twórczości Bronisławy Wajs, uczestnicy spotkania mieli również możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego o życiu poetki.

Relacja ze spotkania już dzisiaj (18.02) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: