Plan obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Szczecinku

  • KW
  • 2016-02-17 10:50:41
Plan obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Szczecinku
  • Foto: Tomasz Czuk

Ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest 1 marca. Data święta jest symboliczna, aczkolwiek odnosi się do autentycznych wydarzeń historycznych. To właśnie w tym dniu, w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Miejskie uroczystości, upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej, która odbędzie się w kościele pw. NNMP w Szczecinku około godziny 12.00. Następnie, po godzinie 13.00, przy symbolicznym pomniku "Żołnierzy Wyklętych" znajdującym się przy ZS nr 2 im. ks. Warcisława IV, zostaną złożone pamiątkowe wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

W uroczystościach, oprócz samorządowców i parlamentarzystów, udział wezmą również przedstawiciele IPN. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Wszystkich zainteresowanych tematyką antykomunistycznego podziemia, a zwłaszcza szczecinecką młodzież, już dzisiaj zapraszamy na spotkanie z twórcami dokumentalnego filmu "Rotmistrz Pilecki", które odbędzie się 9 marca w CK Zamek o godzinie 13:00.

W Szczecinku pojawią się między innymi reżyser filmu Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz odtwórca roli rotmistrza Pileckiego, znakomity polski aktor - Marcin Kwaśny. Szczegółowych informacji udzielają - Jarosław Dywizjusz i Tomasz Czuk.

info: T. Czuk/UM Szczecinek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: