Szczecinek gotowy na program 500+?

  • KW
  • 2016-02-17 08:05:10
Szczecinek gotowy na program 500+?
  • Foto: TV Gawex

W zeszłym tygodniu Sejm RP uchwalił ustawę o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, która wprowadza program "Rodzina 500 plus". W związku z tym, od 19 lutego w całej Polsce, MRPiPS rozpocznie cykl specjalistycznych szkoleń z zakresu wdrażania programu 500 plus - poinformowało biuro prasowe resortu. Szkolenia poprowadzą pracownicy ministerstwa; jednostki samorządu terytorialnego otrzymają także podręcznik instruktażowy do ustawy oraz specjalny informator.

Jak wyglądają przygotowania do realizacji tego programu w Szczecinku? Z informacji, jakie otrzymaliśmy ze szczecineckiego MOPS wynika, że jesteśmy  już w zasadzie gotowi.  Według danych z Ewidencji Ludności UM Szczecinek liczba dzieci w wieku od 0 do 18 lat nie przekracza w naszym mieście poziomu 6 700. Szacujemy zatem, że około 3 200 rodzin będzie ubiegało się o finansowe wsparcie - informuje Tomasz Czuk, rzecznik Urzędu Miasta Szczecinek.

Program będzie realizował Dział Świadczeń Rodzinnych, wspomagany pracownikami pozostałych działów oraz 3-4 osobami zatrudnionymi na okres ok. 3 miesięcy (tyle wynosił będzie przewidywany czas przyjęcia i rozpatrzenia wniosków(. Bezpośrednią obsługą wnioskodawców będzie się zajmowało ok. 10 pracowników. Kierownictwo MOPS zakłada, że najwięcej wniosków będzie składanych w pierwszych dwóch miesiącach. Dlatego, aby zapobiec tworzeniu się długich kolejek, MOPS będzie się starał maksymalnie usprawnić procedury składania wniosków poprzez wyznaczanie konkretnych terminów oraz stref terytorialnego podziału miasta - analogicznych to podziału na strefy, jaki wykorzystywany jest przy zbiórce odpadów wielkogabarytowych - dodaje T. Czuk.

Sporym ułatwieniem dla wszystkich zainteresowanych programem ''Rodzina 500 plus'' będzie wydłużenie czasu pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinku. Interesanci, przynajmniej trzy razy w tygodniu, przyjmowani będą do godz. 17:00 (jeśli zaistnieje taka potrzeba nawet do godziny 18:00).  

MOPS planuje również wprowadzenie elektronicznego umawiania wizyty w ośrodku oraz złożenia wniosku drogą elektroniczną. Obecnie opracowywany jest plan organizacyjny i przygotowywane stosowne procedury związane z wdrożeniem nowego zadania.

Wszelkie informacje o wdrażaniu programu Rodzina 500 plus będą na bieżąco podawane w lokalnych mediach oraz na stronach internetowych MOPS i Urzędu Miasta Szczecinek.

Komentarze (5)

Mieszkanka 2016-02-17 10:55

Na jedno dziecko dochód ma nie przekroczyć 800 zł pracujemy z mężem obydwoje mając najnizsza krajowa,wynajete mieszkanie nie dostaniemy,osoby mające 2 dzieci i dochód 5 tys dostaną na dzieci ich panstwo nie spyta o dochód gdzie tu sprawiedliwość masakra

baśka 2016-02-17 11:55

a kogo to dziewczyno obchodzi? Ty się tu nie użalaj nad sobą, nikogo to nie obchodzi. Bierz się do roboty to i Ty dostaniesz. To jest artykuł dla tych, którzy otrzymają ten dodatek, a nie dla takich jak Ty.

Marcin 2016-02-17 19:13

Wiadomo było, że to obiecanki były żeby się dorwać do koryta zamiast wspierać biednych pisowscy dają bogatym tak samo będzie z podatkiem od sklepów i banków za to też zapłacą najbiedniesi.Kasę to mają dla rydzyka belzebuba

2016-02-17 19:35

Odnoszac sie do Pani Basi co za bzdury Pani wypisuje .dzieci sa rowne czy jest jedno w rodzinie czy piecioro tylko nasz rzad otym niepomyslal.o ile dobrze pamietam juz kiedys byly jakies dodatki na dzieci i dlatych dodatkow dorabiano sobie dzieci a potem znajdowano w smietnikach ciala noworodkow.nikt niepamieta tego.co bedzie teraz strach pomyslec

Bobo 2016-02-17 22:37

Projekt pani premier jes do bani a co z dziecmi ktore skonczyly 18 lat i sie ucza wyglada na to ze musza zucic szkole i isc do pracy bo z kad maja wziac na ksiazki przeciez to nie dzieci maja w koncu dowod porazka

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: