Powstaje Gminne Towarzystwo Historyczne

  • KW
  • 2016-02-16 12:39:15
Powstaje Gminne Towarzystwo Historyczne
  • Foto: TV Gawex

W gminie Szczecinek powstaje nowe towarzystwo historyczne, które w swoich założeniach chce promować historię naszych terenów z okresów przedwojennych, II wojny światowej oraz czasów powojennych. Wczorajsze spotkanie miało na celu przyjęciu statutu towarzystwa oraz wybraniu jego władz.

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie każda organizacja pozarządowa, która dopiero się konstytuuje musi wyłonić władzę czyli prezesa, zastępcę, a także skarbnika. Musi być również opracowany i przyjęty statut towarzystwa. Następnie wszystkie dokumenty trafiają do Sądu w Koszalinie w celu ukonstytuowania się, a wszystko po to aby towarzystwo mogło sprawnie i prawnie działać oraz po to aby mogło ono skutecznie ubiegać się o środki pozarządowe, których zdaniem Urzędu Gminy jest sporo.

Jak podkreślają inicjatorzy Gminnego Towarzystwa Historycznego, głównym celem  będzie działalność edukacyjna, mająca na względzie szerzenie historii naszych terenów wśród dzieci i młodzieży, a także próba uchronienia przed upływającym czasem regionalnego dziedzictwa, dbałość o pamięć o dawnych mieszkańcach gminnych ośrodków, infrastrukturę okolicznych cmentarzy, pielęgnację parków i terenów zielonych okalających niegdysiejsze pałace i dworki znajdujące się na terenie gminy, oraz ochrona od dewastacji i popadania ruinę regionalnych zabytków.

Urząd Gminy Szczecinek zapowiedział, że jeśli uda się oficjalnie utworzyć towarzystwo będzie wspierał jego działania zarówno na płaszczyźnie pozyskiwania finansów jak również promowania działalności oraz wydarzeń przezeń organizowanych. Jednym z pierwszych, nieoficjalnych przedsięwzięć tego towarzystwa była wystawa fotograficzna zdjęć Turowa zorganizowana przez Pana Macieja Turkowskiego, który od lat interesuje się tą tematyką. Pan Maciej miłośnik lokalnej historii nawiązuje kontakty z potomkami rodzin, które kiedyś zamieszkiwały te tereny i zbiera informacje, przedwojenne stare fotografie, wszystko po to aby pamięć o przedwojennym życiu mieszkańców Neustettin i pobliskich wsi zachować dla dalszych pokoleń. Obecnie gmina chce sformalizowania swoich działania i powołania Gminnego Towarzystwa Historycznego. 

 

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (24)

Gość 2016-02-16 19:24

Bardzo śmieszne to mają być osoby,które mają zasiąść w Gminnym Towarzystwie Historycznym przecież to typowe osoby poza nielicznymi, które nie mają żadnego pojęcia o historii naszych wsi, okolic czy Gminy. Trzeba zacząć od tego,że osoby te powinny nie tylko błyszczeć inteligencją ale wiedzą jaką kolwiek na ten temat. Jednym słowem mówiąc czytając to nasuwa się tylko jedno pytanie, jak co nie które osoby nie mają pojęcia i wiedzy w określonej dziedzinie to po co się za to biorą? Nie jestem przeciwnikiem GTH ale po prostu to mnie śmieszy. Historia każdemu się przyda szczególnie dzieciom i młodzieży,ale niech je przekazuje osoba z odpowiednimi do tego kompetencjami jak to ma być na odwal się jakaś pogadanka bez większego sensu to ja serdecznie dziękuję i pozdrawiam !!!!!!

null 2016-02-17 00:39

Witam Do spłodzenia tego komentarza skłonił mnie powyższy komentarz, w którym autor stawia tezę, że aby działać w podobnej organizacji trzeba mieć Bóg wie jaką wiedzę na dany temat. Gdyby autor zadał sobie trud przeczytania artykułu ze zrozumieniem, pewnie nie błysnął by powyższym. Czy "próba uchronienia przed upływającym czasem regionalnego dziedzictwa, dbałość o pamięć o dawnych mieszkańcach gminnych ośrodków, infrastrukturę okolicznych cmentarzy, pielęgnację parków i terenów zielonych okalających niegdysiejsze pałace i dworki znajdujące się na terenie gminy, oraz ochrona od dewastacji i popadania ruinę regionalnych zabytków" dyskwalifikuje kogokolwiek z bycia członkiem organizacji? Przecież chwasty , zarośla i inne atrakcje nie usuną się same na widok wyedukowanego członka organizacji, ktoś to musi fizycznie zrobić, a to otwiera drzwi dla praktycznie każdego kto tylko ma ochotę na działanie. To jest największy problem, by znaleźć ludzi którym się chce coś robić, a nie tylko typowo po polsku pisać podobne do powyższych komentarze. Dziękuję i pozdrawiam.

2016-02-17 08:10

Nie mają pojęcia. A ten Turkowski to nie ma pojęcia. Proszę sobie poczytac o tym co ten młody zdolny chłopak robi. Szok że tacy młodzi ludzie z zapałem jeszcze są.

Gość 2016-02-17 16:38

Mi nie chodzi o sprzątanie parków czy tym podobne tylko o wiedzę przekazywaną dzieciom,młodzieży i innym ludziom.

ziomek z bloków 2016-02-17 16:48

co ten chłopak robi to odp na pytanie pod sklepem non stop ogar ludzie

JGO 2016-02-18 17:17

he he he z Drawienia doooooobre

wieśniak 2016-02-20 09:00

Pod sklepem to stoisz ty pegerusie i wasz sołtys plotkarz który umie tylko drzewa wycinać i kląby sadzić. Wy to najlepiej to jak było za czasów pana B. iść na festyn i się nagrzać a potem orzygać cały chodnik do samego domu i to na oczach dzieci.

ziomek 2016-02-20 15:09

o festynach a sam na nie chodziles i rzygales wiec po co gadasz pan wielce uczony o dzieciach bedzie pisał a jaki ty im dajesz przykład ziomm weź najpierw ogarnij sie a pozniej sie za coś bierz pozdrooo 600

Czytelnik 2016-02-21 21:37

Zarząd wybrał się sam między sobą znajomymi teraz będą zapisy tych gorszych do czarnej roboty pozdrowienia dla tych lepszych

członek 2016-02-28 14:29

Wcale bo nie ma lepszych i gorszych. każdy może zapisać się do stowarzyszenia. Musieliśmy jak najszybciej powołać towarzystwo gdyz kończy się termin składania wniosków na dotacje. Nie mieliśmy czasu jeździć po całej gminie i wieszać ogłoszenia. Dlaczego skoro wcześniej było ogłaszane w mediach że potrzebujemy ludzi to nikt się nie odezwał. Było podany nr tel i nawet dwa adresy mailowe. To że jest 15 członków załozycieli to nie jest żadne umniejszanie innych. To tylko tak brzmi a wszyscy członkowie są równi. Zarząd zawsze można powołać jeszcze raz :)

gosc 2016-02-29 12:27

a idz pan w chu.... z całym zarzadem jak i stowarzyszeniem ale jak widac Drawien przewaza i jak zauwazylismy stowarzyszenie zaczelo działac w Drawieniu w parku wiec robta sobie co chceta ale to jest popie... ze na takie bzdety sa dotacje po prostu zabawne

członek 2016-03-02 06:13

sam idź w ch... nierobie czasów mr. B poczekaj aż towarzystwo się rozkręci, z czasem zobaczycie że komentarze takiego typu są nie merytoryczne. Skąd pisząc cos takiego od razu można założyć że stowarzyszenie skupia się tylko na Drawieniu nie znając statutu oraz przyszłościowych celów działań. A co do autora powyższego komentarza. I będziem robić co chcemy bo w porównaniu do takich jak wy jak sam piszesz my nie potrafimy leżeć cały dzień h** do góry w domu i pie**zyć wszystko, bo my chcemy coś robić. I żeby nie było, właśnie na takie rzeczy są dotacje a my będziemy się o nie ubiegać. Szkoda że na festyny i popijawy nie dawali dotacji wtedy gmina może nie była by tak zadłużona.

gość 2016-03-03 10:30

Panie M wszyscy wiemy że komentarze null,wieśniak i członek należą do pana.Jak chcesz to mogę upublicznić filmiki z festynów na których tak świetnie się bawisz po alkoholu i dajesz wspaniały przykład innym. I przykro mi bardzo,że twierdzisz,że nic nie robię chociaż udzielam się dla społeczeństwa o wiele więcej niż Ty.Tylko nie rozumiem czemu jesteś sceptycznie nastawiony do festynów a brałeś w nich udział.

Czytelnik2 2016-03-03 17:54

Popieram przedmówce. Niby wykształcony człowiek, a nie spojrzy indywidualnie na siebie tylko na wszystko i wszystkich innych. Łatwo jest oceniać i krytykować innych i im wytykać błędy, nie patrząc na swoje życie. Nikt przecież nie jest w naszym środowisku święty. Ale to nie na tym polega. Najpierw trzeba zacząć od swojej własnej osoby. A z drugiej strony trzeba być naprawde bardzo mocno zagubionym, żeby tak zrujnować swoje życie. No ale tu nie o to chodzi, każdego życie jest inne, mniej bądź bardziej przyjemne. A w GTH niech działa jeśli ma taką potrzebe i zainteresowanie i niech szczepi w młodych ludziach nie tylko zapał do pracy ale i chęć do poznawania historii naszego regionu. Może to go będzie motywowało. Być może te działanie w GTH przyniesie wiele korzyści i powodzeń. Pozdrawiam.

2016-03-05 08:24

Szanowny gościu jak trzeba być głupim by od razu stwierdzić, że komentarze opatrzone podpisami null, wieśniak czy członek są autorstwa M. Szanowny gościu ja jestem zwykłym członkiem stowarzyszenia a twój oryginalny tok myślenia na suwa mi na myśl jedną osobę prawda Panie S. Turowa.

gość 2016-03-08 16:50

Przykro mi bardzo bo nie jestem S.Turowa ale niestety pan M chyba tego nie wie. Każdy wie że jesteś nieomylny no ale tu to Ci się zdarzyło jaki to pech. Nie osądzaj jak nie wiesz. Pozdrawiam

Romeo i Julia 2016-03-20 17:24

Jak na razie to towarzystwa i tak nie ma. A wy tu ciśniecie obrażając się nawzajem. Na jednej osobie się wyżywacie, która coś wie o historii. A reszta stoi jak na zdjęciu i cieszy się że jest rozpoznawalna a tak naprawdę nie wie o co w tym wszystkim chodzi. Bo jak by wiedziała to by wstawiła jakiś post choćby w obronie. Ale najlepiej być nietykalnym tylko uśmiechać się głupio do zdjęcia. Drawień Drawień Drawień ... trzy osoby z Drawienia a trzy tam mieszkały przedtem. Razem 6. Ciekawe czy orientują się w ogóle że jeszcze towarzystwa nie ma a już profil na facebooku jest i zdjęcia wstawiają i między sobą się lajkują. Drawień chce mieć wioske tematyczną bo połowa Drawienia to puste chałupy. Będą wynajmowali na hotele za kasę. Pani W z Panią W powinny się tam przeprowadzić bo na ich językach to tylko Drawień. Pan Z się wyprowadził ale chyba wróci jak Lessi. Panie Z wróć.

sąsiad z Żółtnicy 2016-03-20 22:14

Maciek nie obrażaj się na nikogo tylko weź się do roboty i działaj w towarzystwie historycznym najlepiej jak potrafisz.Wiem że potrafisz .Ktoś kto szantażuje cię filmikami to kompletne zero.Nie przejmuj się plotkami .Masz wiedzę iwykorzystaj to .Dla tych sceptyków mam prośbę, jeśli nie chcesz pomóc to przynajmniej nie przeszkadzaj.!Maciek nie słuchaj podszeptów innych,miej własne zdanie.Mam też takie przysłowie jako podsumowanie "nie podchodź do konia z tyłu ,do byka z przodu do idioty wcale" Pozdrawiam wszystkich zapaleńców

sąsiad z Turowa 2016-03-21 08:55

Panie sąsiedzie. On już podszedł do byka od przodu do konia od tyłu i do idiotów. Chłopak ma już dość bo został oszukany. W jego wieku ludzie już fury zmieniają mają rodziny podróżują po świecie. Czy ona ma do usranej śmierci jeździć starym rdzewiejącym chińskim komarem i za darmo produkować się w czynie społecznym. Jego mama pewnie nie jest dumna z tego całego prezesowania. Młody chłopak się marnuje. Ale co to takich jak Pan obchodzi. Takie samo podejście ma cała gmina. Pan sobie leży brzucholem do góry i ma wszystko gdzieś. Pieniążki są?? Są. Ten chłopak na prawde potrafi dużo ale nie będzie robił wszystkiego za darmo. Wielkie mi towarzystwo gdzie ludzie stoją tylko na zdjęciu i nie wiedzą o co w tym tak naprawdę chodzi tylko cieszą się że są rozpoznawalni. Ale gdy trzeba stanąć w czyjejś obronie to lepiej to przemilczeć. Ciekawe jak by się Pan poczuł gdyby na pańskim podwórku kury zaczęły w Pana rzucać chlebem.

nonsens 2016-03-21 13:15

Po prostu żenada. Kłócicie się o nic. Sami siebie prowokujecie do takich komentarzy. Tylko po co ?? Wielka kłótnia o Maćka. Ma wiedze to niech działa. pomimo tego jaki jest. My za jego przeszłość i terazniejszość odpowiadać nie będziemy. Żyjemy w takim społeczeństwie, że każdy widzi każdego tylko nie siebie i nie swój czubek nosa. Łatwo się ocenia i krytykuje. A może ktoś by wyciągnął choć jedną pomocną dłoń do niego. Ludzie zazwyczaj przymują zasadę, że jeśli leży to trzeba bardziej dokopać. Bardziej szydzić. Zadając coraz większy ból. A tak naprawde nikt nie wpadnie na to, żeby nie deptać, żeby nie dokopać bardziej ale ulitować się nad leżącym. Może ktoś by postawił się w takiej sytuacji jak on się znalazł. No ale nie, no bo po co ? Czytając powyższe komentarze nasuwa się tylko jedno jak ludzie mieszkający nie opodal siebie mają tyle nienawiści w sobie. Tylko odrobina życzliwości by wystarczyła, żeby każdemu żyło się lepiej. Po, co w mediach wyciągać wszystkie brudy z czudzego życia? Skończcie jeden drugiemu skakać do oczu i wypisywać takie głupoty. Nikomu przez to nie będzie lepiej. A trochę rozsądku nikomu nie zaszkodzi,a wręcz przeciwnie. I dzięki temu mu też będzie choć trochę lżej i łatwiej.

sásiad z żółtnicy 2016-03-21 14:53

Czytanie ze zrozumieniem jest wielką zaletą,której ty nie posiadasz.Właśnie Maćka wspieram ,i nie szydzę z nikogo i nie pluję jadem.Rozumiem że prawda ofilmiku zabolała.Nie interesuje mnie skád masz kasę na życie więc i od moich wara.Na koniec przysłowie"uderz w stół a nożyce się odezwą.Panie sąsiedzie z turowa,proszę nie odbierać tego jako NAGANKI na pana

Sąsiad 2016-03-21 15:47

Moi wielebni z Dalęcina z Żółtnicy i z Turowa mam dla was piosenkę. Przypuszczam że Maćkowi to zwisa. https://www.youtube.com/watch?v=3Hov5o8g46c

ziomek 2016-03-22 20:59

sasiad z żółtnicy chyba nie zrozumial ze filmik jest o M. Ta prawda to chyba ciebie zabolala.

zgromadzenie 2016-03-23 10:46

Sąsiedzie z Żółtnicy a raczej sąsiadko jesteś tak przykra i te twoje komentarze,że brak słów na to. Popieram pana wyżej a czytanie ze zrozumieniem tyczy się także pani bo jak wszem i wobec zauważyliśmy też tego pani nie potrafi. No ale temu się nie dziwimy patrząc na inteligencję no i Pozdrawiamy :))

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: