Ferie dzieci i młodzieży ze szczecinecką Strażą Miejską

  • KW
  • 2016-02-15 09:10:16
Ferie dzieci i młodzieży ze szczecinecką Strażą Miejską
  • Foto: Straż Miejska Szczecinek

Każdy czas wolny od nauki może się wiązać z różnymi pomysłami dzieci i młodzieży, niekoniecznie bezpiecznymi i prawidłowymi, dlatego też Straż Miejska w Szczecinku szczególnie w takich okresach prowadziła intensywne działania mające na celu nie tylko umilić czas przebywającym na półkoloniach, w przedszkolach czy domach ale przede wszystkim by uświadamiać o zagrożeniach z jakimi można spotkać się na co dzień.

W związku z tym już przed samą przerwą feryjną Straż Miejska w Szczecinku prowadziła wiele pogadanek z zakresu odpowiedzialności prawno–karnej z młodzieżą, uświadamiając ich jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania prawa i ogólnie przyjętych norm zachowania, dostosowując do wieku uczniów. Mundurowi przeprowadzali także wiele apeli przypominając zasady bezpieczeństwa.

Podczas ferii zimowych gościliśmy w przedszkolach m.in. Smerf, Bajka, Tęcza, gdzie wszystkie dzieci wykazywały się wspaniałą wiedzą na temat odpowiedniego zachowania w stosunku do osoby obcej, nieznanych zwierząt, czy będąc samemu w domu - mówi mł. spec. Paulina Peciak-Nazarewska ze Straży Miejskiej w Szczecinku. Przedszkolaki ćwiczyły właściwe postawy podczas dzwonienia pod numery alarmowe. Jednak największą atrakcją dla milusińskich było miasteczko ruchu drogowego, dzięki któremu wcielali się w różne role użytkowników drogi. Autochodziki wyposażone są w pasy bezpieczeństwa, o których milusińscy nie zapominali, a wręcz przeciwnie, mieli już nawyk ich zapinania. Czas pobytu w placówkach umilała maskotka Straży Miejskiej, którą dzieci doskonale już znają.

W okresie wolnym od nauki nie zabrakło również odwiedzających Komendę Straży Miejskiej. Zagościli tam m.in. podopieczni Wielofunkcyjnej Placówki Pomocy Rodzinie, którzy zapoznali się ze specyfiką pracy strażników i obejrzeli sprzęt w jaki wyposażona jest ta formacja. Główną ideą tego spotkania była pogadanka z zakresu bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, która była zakończona konkursami. Odwiedzili nas również podopieczni Stowarzyszenia Zwolenników Mądrej Pomocy IMPUS, którzy także mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy mundurowych oraz z ich sprzętem. Zasady bezpieczeństwa, które były priorytetem w tym dniu przekazywane były w niecodzienny sposób. Wszyscy uczestnicy wykazywali się podczas ćwiczeń znajomością odpowiedniego zachowania w sytuacjach zagrożeń - dodaje P. Peciak-Nazarewska. Atrakcją dla gości były alkogogle, narkogogle oraz Autochodzik. Ale to nie wszystko, co przygotowali strażnicy dla odwiedzających. Otóż najwspanialszy moment tego dnia to konkurs plastyczny „Bezpieczne ferie”. Jak chcieliby bezpiecznie spędzić ten czas podopieczni stowarzyszenia malowali kolorową kredą, co dodatkowo powodowało u nich uśmiechy na twarzach. Oczywiście wszystkie prace były tak piękne, że postanowiono nagrodzić każdego uczestnika z osobna.

Straż Miejska w Szczecinku wspólnie z OSiR i SAPiK również uatrakcyjniła czas uczestnikom ferii miejsko-powiatowych. Przeprowadziliśmy wiele konkursów z zakresu bezpieczeństwa. Aby uświadomić jak bardzo szkodliwy jest alkohol i narkotyki dla organizmu człowieka, wszyscy mieli możliwość wykonywać różne zadania  z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. Dużym zainteresowaniem cieszył się także fotoradar, którym robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a także Autochodzik. Super zabawa połączona z nauką - tak jednym słowem można podsumować czas na feriach miejsko-powiatowych - dodaje nasza rozmówczyni.

Straż Miejska aktualnie uczestniczy także w programie dotyczącym bezpieczeństwa najmłodszych, realizowanym przez trzech nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku. W programie tym są ujęte działania Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego. Sukcesywnie spotykamy się z uczniami i przeprowadzamy kreatywne zajęcia z zakresu bezpieczeństwa, mające na celu zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia, uświadomienie im niebezpiecznych zachowań - informuje Paulina Peciak-Nazarewska.

W trakcie ferii zimowych Straż Miejska w Szczecinku rozpoczęła także akcję „Wspólnie stwórzmy bibliotekę dla dzieci w szczecineckim szpitalu”, która cieszy się dużym powodzeniem. Codziennie dostarczane są przeróżne zbiory przez mieszkańców Szczecinka i nie tylko Szczecinka. W akcję włączyły się szkoły, przedszkola i inne instytucje. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy, akcja ta trwa do 3 marca 2016r. Pisaliśmy o tym w artykule: Po pluszakach przyszedł czas na książki

Ferie dzieci i młodzieży ze szczecinecką Strażą Miejską

Komentarze (1)

2016-02-16 10:40

to jeszcze jest straz miejska w Szczecinku!?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: