Spotkanie z aktorem 'Na Wspólnej' w Bornem Sulinowie

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-02-14 12:27:05
Spotkanie z aktorem 'Na Wspólnej' w Bornem Sulinowie
  • Foto: TV Gawex

Do miłego i jakże ciekawego spotkania doszło w bibliotece w Bornem Sulinowie, gdzie na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku pojawił się Mieczysław Hryniewicz, aktor grający między innymi w popularnym serialu "Na wspólnej".

Mieczysław Hryniewicz absolwent  PWST w Warszawie na kinowym ekranie zadebiutował w roku 1974 filmem Zapis Zbrodni, ale szerszej publiczności jest znany zapewne z roli taksówkarza z kultowego filmu Stanisława Barei "Zmiennicy". Dziś Hryniewicz bawi publiczność przede wszystkim swoją rolą w serialu "Na Wspólnej" gdzie od 13 lat gra  sympatycznego, pociesznego Włodka męża Bożeny Dykiel (serialowej Marii Zięby).

Jak powiedziała nam Grażyna Waryan- prezes UTW w Bornem Sulinowie, współorganizator spotkania  pana Mieczysława udało się zaprosić do nas ponieważ przebywa akurat na urlopie w okolicy. Jest przemiłym człowiekiem i bardzo dobrym aktorem, takie spotkanie dla nas to ważne wydarzenie. Również dla samego aktora, takie spotkania, jak sam zapewnia są miłym akcentem w jego pracy, a nie jest ona łatwa. Jak opowiadała Mieczysław Hryniewicz podczas 1,5 godzinnego spotkania, praca aktora wymaga dyscypliny, opanowania sporej ilości tekstu, wielogodzinnej pracy na planie, a także wczesnego wstawania, bo zdjęcia  do serialu zaczynają się wcześnie rano. Serial "Na wspólnej" powstaje szybko i nie ma czasu na wielokrotne powtórki. Jednak wspaniała obsada aktorska i ciekawy scenariusz pozwalają, jak to mówi aktor wznieść przysłowiowe "obieranie ziemniaka" na nieco wyższy poziom sztuki, zwłaszcza gdy się gra z taką partnerką jak Bożena Dykiel. Podczas spotkania aktor opowiadał wiele ciekawostek zza kulis swojej pracy zarówno w teatrze jak i serialu. 

Praca w teatrze to wyzwanie innego rodzaju, swoją rolę można doskonalić z przedstawienia na przedstawienie, w serialu jest inaczej, wszystko jest na raz - mówi aktor.  Mieczysław Hryniewicz wspominał graną ok 500 razy Balladynę Hanuszkiewicza graną w Teatrze Narodowym. Było to  jedno z najgłośniejszych przedstawień w powojennej historii polskiego teatru. Przedstawienie obejrzała rekordowa liczba 336 911 widzów. Dzieło Słowackiego reżyser wystawił  w estetyce komiksu i kultury masowej, odnajdując dla tego romantycznego dramatu odpowiednie efekty w nowoczesnej dla tamtych czasów stylistyce lat siedemdziesiątych. Była więc Balladyna na motorze, a Konrad na drabinie - to były wspaniałe czasy - wspomina aktor

Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć  od Mieczysława Hryniewicza wiele ciekawych historii. Na relację z tego wydarzenia zapraszamy do TV Gawex, w poniedziałek 15 lutego.
 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: