Miał być lód, była lodowata woda - widowiskowe ćwiczenia strażaków

  • KW
  • 2016-02-03 13:20:56
Miał być lód, była lodowata woda - widowiskowe ćwiczenia strażaków
  • Foto: TV Gawex

Nawet niesprzyjające warunki pogodowe nie zniechęciły strażaków, ratowników, dzieci oraz mieszkańców Szczecinka do wzięcia udziału i obserwowania ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodno-lodowego. Odbyły się one w środę (03.02) o godzinie 12 na jeziorze Trzesiecko.

Państwowa Straż Pożarna Szczecinek wraz z ochotniczymi jednostkami z Żółtnicy, Gwdy i Parsęcka oraz z Ochotniczą Grupą Ratowniczą TADMED Szczecinek zorganizowała ćwiczenia, które miały na celu pokazanie, jak zachowywać się w przypadku załamania się lodu, na którym przebywają ludzie. W dniu dzisiejszym pokazaliśmy osobom, które przechodziły przez park i osobom, które wiedziały o ćwiczeniach oraz dzieciom z przedszkoli i grupom feryjnym, jak wyglądają nasze działania ratownicze na lodzie, w tym przypadku jednak odbyły się one na wodzie, gdyż pogoda popsuła nam plany - mówi Krzysztof Smukowski z PSP Szczecinek.

Strażacy zaprezentowali na czym polega ich praca, jak powinno się udzielić pomocy osobie poszkodowanej oraz jak ją wyciągnąć z wody. Natomiast zadaniem ratowników z Ochotniczej Grupy Ratowniczej TADMED osoby było zajęcie się osobą poszkodowaną i udzielenie jej pierwszej pomocy. Zapozorowano, że trzy osoby dostały się do wody. Strażacy za pomocą sań lodowych w ubraniach suchych, zabezpieczeni kamizelkami i linami musieli udzielić im pomocy i wydostać ich na brzeg - dodaje Krzysztof Smukowski. Następnie inicjatywę przejęli ratownicy z TADMEDu. Musieliśmy udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, okryć go, a następnie przenieść do ciepłego namiotu. Poszkodowany odzyskał przytomność - mówi nam Michał Graczyk, ratownik OGR TADMED Szczecinek.

Pomimo wiatru i zimna dzieci wytrwały do końca pokazu, który i tak został skrócony. Najmłodsi przyswoili sporo wiedzy, która na pewno im sięprzyda. Również opiekunowie dzieci zaznaczyli, że bardzo ważne jest uczestnictwo w takich inicjatywach. Na zakończenie milusińscy wzięli udział w pokazie pierwszej pomocy medycznej, który przeprowadzili także ratownicy z OGR TADMED. Odbył się on pod ogrzewanym namiotem, więc już na zimno nikt nie narzekał i wszyscy uważnie wysłuchali, jak pomóc osobie, która została poszkodowana i potrzebuje naszej pomocy.

Relacja z ćwiczeń już jutro (03.02) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: