[WIDEO] Wyborczy incydent znajdzie swój finał w prokuraturze podwójnie

  • KW
  • 2016-02-02 08:25:08
[WIDEO] Wyborczy incydent znajdzie swój finał w prokuraturze podwójnie
  • Foto: TV Gawex

W minioną niedzielę w naszym mieście odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miasta. Niestety, nie obyło się bez incydentów. Według radnego Jacka Pawłowicza, miała miejsce agitacja wyborcza, przeprowadzana przez radnego Krzysztofa Zawadę, który jego zdaniem, wielokrotnie podwoził do lokalu wyborczego osoby po spożyciu alkoholu. Radny Zawada odpowiada, że wszystkie te zarzuty to czyste pomówienia i sprawa już została zgłoszona do prokuratury.

Wczorajsze wybory zakłócił jeden incydent, związany z przywożeniem do lokalu wyborczego wyborców. Jak mówi nam radny Jacek Pawłowicz, w trakcie wyborów do lokalu przyszły osoby, od których było czuć alkohol. Dokonały one głosowania i wyszły, jednakże po czasie sytuacja się powtórzyła. W tym samym momencie zjawił się członek Komisji Miejskiej, który poinformował radnego Pawłowicza, że słyszał o agitacji wyborczej w tym lokali. Udaliśmy się razem za tymi osobami poza lokal i zobaczyliśmy jak wsiadają one do samochodu, którym kieruje radny Krzysztof Zawada - mówi Jacek Pawłowicz, który wraz z członkiem MKW postanowił zablokować wyjazd i zadzwonił po policję. W tym momencie, wyborcy, którzy zostali przywiezieni do lokalu wyborczego rozbiegli się.

Radny Krzysztof Zawada odpowiada, że każdy zarzut ze strony radnego Jacka Pawłowicza to czyste pomówienia. Zaznacza również, że nie ma prawa zabraniającego podwożenia wyborców, zwłaszcza wtedy, kiedy mają utrudniony dostęp do lokalu wyborczego. Nie ma nic złego i niezgodnego z prawem w dowożeniu osób do lokalu wyborczego, tym bardziej, jeśli są to osoby znajome. Trzesieka jest oddalona od lokalu wyborczego ponad 2 kilometry i tam ludzie na własną rękę próbowali w jakikolwiek sposób dostać się do lokalu - mówi nam Krzysztof Zawada. Podobnego zdania jest Komisarz Wyborczy, sędzia Marek Mazur, który potwierdził, że podwożenie osób do lokalu nie jest wykroczeniem. Natomiast co do spożycia alkoholu przez wyborców, tutaj sprawa jest trochę bardziej złożona, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od członka komisji wydającego karty do głosowania. To rzecz oczywista, że wyborca, aby świadomie uczestniczyć w wyborach, powinien być trzeźwy. Przy wydawaniu karty do głosowania trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem - mówi Marek Mazur.

Według radnego Jacka Pawłowicza podczas niedzielnych wyborów doszło to tak zwanej agitacji wyborczej i dlatego postanowił zareagować. Jeżeli jedna osoba czy grupa osób podwozi kogoś wielokrotnie do lokalu wyborczego to może dojść do domniemania agitacji wyborczej. Tutaj jest jednak jeszcze jeden czynnik, te osoby były pod wpływem alkoholu. Komisja wyborcza to potwierdziła - mówi Jacek Pawłowicz. Z kolei według Krzysztofa Zawady to pomówienia i radny Pawłowicz, wraz z członkiem komisji wyborczej Andrzejem Juniewiczem, dopuścili się nieuzasadnionego zatrzymania i napaści.

Szczecinecka policja potwierdza, że taka interwencja miała miejsce i zaznacza, że w tej sprawie zostaną przesłuchani świadkowie. Naszym zadaniem jest ponowne przeanalizowanie, czy nie zostało naruszone prawo wyborcze. Będziemy starali się przesłuchać świadków i wyjaśnić wszystkie okoliczności tego zdarzenia - informuje Anna Matys, rzecznik prasowa szczecineckiej policji. 

Na tym postępowaniu jednak sprawa się nie zakończy. Jak powiedział nam radny Krzysztof Zawada, złożył już w tej sprawie doniesienie do prokuratury. Sprawa została zgłoszona do prokuratury, złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, zajmuje się tym mój pełnomocnik - dodaje radny Krzysztof Zawada. Również radny Jacek Pawłowicz zamierza przedsięwziąć podobne kroki w tej sprawie i złożyć doniesienie do prokuratury. Również złożę doniesienie odnośnie działań Pana Zawady - powiedział nam J. Pawłowicz. O dalszym przebiegu tej sprawy będziemy informować Państwa na bieżąco.

Komentarze (1)

marceli 2016-02-03 10:36

A czy zgodne z prawem jest to, że wyborca przychodzi na wybory pijany? Skandal PO RAŻKA :(

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: