Przeszli śladami jeńców Oflagu IID

  • KW
  • 2016-01-29 12:07:10
Przeszli śladami jeńców Oflagu IID
  • Foto: TV Gawex

28 stycznia 1945 roku grupa jeńców Oflagu IID rozpoczęła ewakuację do Sandbostel. 61 dni marszu, 700 kilometrów, 6 tysięcy jeńców. Wczoraj (28.01) w Bornem Sulinowie obchodzono 71. rocznicę tego wydarzenia. Były to chwile refleksji, pamięci i modlitwy w intencji tych, którzy pokazali drogę do wolności.

W niedzielę, 28 stycznia 1945 r. około 6 tysięcy jeńców Oflagu IID rozpoczęło marsz na zachód. Ewakuowano większość przebywających tam jeńców, którzy przez 61 dni maszerowali  do obozu oddalonego o 700 km w Sandbostel koło Hamburga. Od czterech lat młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielami organizuje rajdy szlakiem ewakuacji tych bohaterów. W organizacji tego wydarzenia pomogło młodzieży Nadleśnictwo Borne Sulinowo.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10 przy dawnej rampie kolejowej na drodze Nadarzyce-Sypniewo. Stamtąd, po spacerze ścieżkami Oflagu, przy krzyżu, w miejscu dawnej kaplicy obozowej, odbyła się msza święta w intencji jeńców, którą odprawił ks. Piotr Śmiechura. We wczorajszych uroczystościach wzięli udział między innymi uczniowie i mieszkańcy z Bornego Sulinowa. Jak powiedział nam Paweł Łuczko, nauczyciel ZS Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, dla młodzieży to wspaniałe wydarzenie, gdyż mają do czynienia z żywą lekcją historii. Podręczniki i książki nie pokażą tego, dopóki nie będziemy w danym miejscu i nie doświadczymy choć po części takich sytuacji, jakich doświadczyli jeńcy - mówił P. Łuczko. Na uroczystościach związanych z 71. rocznicą ewakuacji jeńców nie zabrakło studentów borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dla których jest to również ważny dzień, i ich historia. Chcemy ją przeżywać razem z młodzieżą w ramach międzypokoleniowej tradycji - mówili.
   
Na zakończenie organizatorzy zaplanowali wspólne ognisko i około godziny 12:00 wyruszyli na symboliczny marsz w kierunku Nadarzyc, drogą ewakuacji jeńców.

Relacja z wydarzenia już dzisiaj (29.01) w TV GAWEX, zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: