600 indywidualnych kotłowni i pieców zlikwidowanych

  • KW
  • 2016-01-28 10:41:25
600 indywidualnych kotłowni i pieców zlikwidowanych
  • Foto: archiwum TV GAWEX

Ogólnopolski program Kawka realizowany jest w Szczecinku od 2013 roku. W województwie zachodniopomorskim objęto nim tylko dwa miasta - Szczecin i Szczecinek. Program pilotowany jest przez dwie instytucje - Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. To właśnie one refundują 55 procent (w 3 edycji 50%) kosztów związanych z likwidacją nieekologicznych źródeł ogrzewania - starych pieców opalanych węglem lub drewnem. Ale nie tylko. W ramach realizowanych w Kawce zadań mieszczą się również wydatki na dofinansowanie kosztów podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci grzewczej.

Najogólniej rzecz biorąc założenia programu sprowadzają się do szeroko rozumianego ograniczenia niskiej emisji, co w konsekwencji prowadzi do poprawy jakości powietrza. Rok 2015 okazał się dla Szczecinka kluczowy, jeśli chodzi o intensywność prowadzonych w tym programie działań. Realizowane bowiem były jednocześnie wszystkie edycje tego programu - mówi Tomasz Czuk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Szczecinek.

Uzyskaną z WFOŚiGW dotację, wykorzystana została praktycznie w całości, dzięki temu do naszych mieszkańców oraz miejskich instytucji instytucji, odpowiedzialnych za wdrażanie Kawki trafiło blisko 2,5 mln zł. Udało się dofinansować 115 inwestycji, z czego połowa przypadła na osoby fizyczne i zadania przeprowadzone w zabudowie wielorodzinnej.

W ramach programu zlikwidowano ponad 600 indywidualnych kotłowni i pieców, a ze spalania wyeliminowano 1300 t węgla. Przekłada się to na ograniczenie samego pyłu zawieszonego PM 10 o przeszło 11 ton w ciągu roku. To najbardziej wymierne korzyści tego programu - dodaje T. Czuk. W ramach drugiej edycji programu, rok 2015 zamykamy realizacją 45 inwestycji - dodaje. W tym przypadku są to wyłącznie budynki wielorodzinne. Do beneficjentów trafiło ponad 1,45 mln zł. Osiągnięte efekty ekologiczne już zbliżają się do poziomu Kawki I, a w kolejce jest jeszcze blisko 20 budynków.

Na początku lutego 2016 roku będzie już wiadomo, czy kolejny 1 mln 700 tysięcy złotych trafi do budżetu naszego miasta na realizację III edycji tego programu.

Komentarze (2)

nastek 2016-01-28 10:51

z tego co mi wiadomo mieszkańcy kamienicy na zdjęciu wystąpili o podłączenie do "mecu" i otrzymali odpowiedź odmowną

olo 2016-01-28 23:19

4 lata czekam na "mec" i nic - dostałem pismo o treści mniej więcej : bo nie ma środków ! Kościół na Pomorskiej podłączyli, ale dla mieszkańców tej ulicy już pieniążków zabrakło - żenada "mec".

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: