Złotówka warta dwa złote - Lions zbiera na hospicjum, brakuje 10 tysięcy złotych

  • KW
  • 2016-01-27 12:09:37
Złotówka warta dwa złote - Lions zbiera na hospicjum, brakuje 10 tysięcy złotych
  • Foto: TV Gawex

Lions Club Szczecinek to stowarzyszenie, które w naszym mieście funkcjonuje od 9 lat, a w jego skład wchodzi aktualnie 17 mężczyzn. Stowarzyszenie znane jest między innymi ze wspierania rożnych, mniejszych i większych przedsięwzięć. Ostatnia, ogromna inwestycja, która jest realizowana przez szczecineckich Lionsów to projekt wyposażenia w niezbędny sprzęt Hospicjum im. Św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku.

Hospicjum w Szczecinku budowane jest siłami lokalnej społeczności. Od kilku lat organizowane są kwesty na rzecz budowy tego jakże potrzebnego ośrodka. Także wiele osób przeznacza na ten cel 1% podatku. W chwili obecnej prace budowlane dobiegają końca. Następnym etapem będzie wyposażenie hospicjum w łóżka i inny potrzebny sprzęt. Wymagało to będzie wyasygnowania kwoty około 240 tys. zł.  Na zewnątrz hospicjum wygląda jakby wszystko już było zrobione, a jednak w środku jeszcze trwają prace budowlane. Aktualnie kończy się ostatni etap budowy i jeżeli wszystko dobrze pójdzie to najpóźniej do czerwca wszelkie prace budowlane będą zakończone i  wtedy będzie można rozpocząć różne odbiory - mówi ksiądz Marek Kowalewski, proboszcz parafii pw. św. Franiciszka z Asyżu w Szczecinku, przy której budowane jest hospicjum.

Kolejnym i jednym z najważniejszych etapów po zakończonej budowie i odbiorach budowlanych, będzie wyposażenie szczecineckiego hospicjum. Wiele osób deklaruje pomoc w zdobyciu środków finansowych na ten cel. Również szczecinecki oddział Lions Clubu zdecydował się pomóc, zbierając środki na zakup sprzętów oraz urządzeń niezbędnych do działania hospicjum. Cała idea stworzona została w maju 2015 roku po konwencji w Elblągu, gdzie Lionsi z całej Polski przyjechali, aby porozmawiać o kolejnych projektach, które będą realizowali. Jednym z takich pomysłów na było stworzenie projektu wspierającego Hospicjum Domowe w Szczecinku i wyposażenie go w niezbędny sprzęt - mówi Mariusz Leniec, Prezeydent Lions Club w Szczecinku. Pomysł wsparcia dla hospicjum spotkał się z akceptacją i szczecinecki projekt zyskał miano ogólnopolskiego, dając tym samym zgodę na zwrócenie się z prośbą o darowizny na ten cel do wszystkich polskich Lionów. Przede wszystkim największe wsparcie jest z naszego klubu. Tutaj wszyscy bardzo mocno zaangażowali się i wspierają projekt. Mamy 56 klubów w całej Polsce i ku mojemu zaskoczeniu wszystkie kluby zaczęły wpłacać swój wkład na konto okręgu w Poznaniu - usłyszeliśmy od naszego rozmówcy.

Cały projekt, który opiewa na kwotę 240 tysięcy złotych, złożony zostanie prawdopodobnie na początku lutego. Ten termin Zależny jest od hojności Lionów, gdyż aby złożyć wniosek o grant, potrzebne jest zebranie co najmniej 25% kwoty projektu tj. 60.000 zł. Dobra wiadomość jest też taka, że po zebraniu 50% kwoty, czyli 120 tysięcy złotych, drugie tyle zostanie dofinansowane ze środków Lions Clubs International Foundation. Każda złotówka, którą wnosimy, zostanie podwojona poprzez wsparcie z centrali w Stanach Zjednoczonych - informuje Mariusz Leniec.

Aktualnie Lions Club Szczecinek zgromadził już na wyposażenie hospicjum 49 700 tysięcy złotych. W pozyskaniu brakujących środków członkowie stowarzyszenia liczą na hojność lokalnych przedsiębiorców oraz przyjaciół Lionów z całej Polski. Ksiądz Marek Kowalewski, proboszcz Parafii pw. św. Franciszka z Asyżu jest bardzo wdzięczny za chęć pomocy, która jest jak najmilej widziana. Tym bardziej, że placówkę czekają teraz jeszcze większe koszty niż dotychczas. Obawiamy się, że samo wyposażenie może być jeszcze droższe niż sama budowa. Ale jeśli coś zrobić to porządnie i kupić wyposażenie z pierwszej półki, aby mogło służyć przez długie lata tym, którzy przybędą do tego miejsca - mówi.

Szczecineccy Lioni mają nadzieję, że dzięki ich wspólnemu działaniu i grantowemu wsparciu Lions Club International Foundation, możliwe będzie przyjmowanie pierwszych osób w progi szczecineckiego hospicjum już na przełomie roku 2016 i 2017.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: