Chodniki w Krągach. ''Stanowisko powiatu jest nie fair'' - mówi Burmistrz Bornego Sulinowa

  • KW
  • 2016-01-26 14:18:53
Chodniki w Krągach. ''Stanowisko powiatu jest nie fair'' - mówi Burmistrz Bornego Sulinowa
  • Foto: TV Gawex

Powracamy do problemu nieodśnieżonych chodników we wsi Krągi. Według mieszkańców jest to obowiązek gminy. Według gminy to powinność powiatu, a według powiatu to zadanie mieszkańców i tak koło się zamyka. Tym razem głos w tej sprawie zabrała Burmistrz Bornego Sulinowa Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska.

Przypomnijmy mieszkańcy tej wsi od lat borykają się z zimowym problemem, a mianowicie z zalegającym śniegiem na chodnikach, których nikt nie odśnieża. Zdaniem mieszkańców ten obowiązek spoczywa na gminie (pisaliśmy o tym w artykule: Kto jest odpowiedzialny za nieodśnieżone chodniki w Krągach?). Jednak gmina we wszystkich rozmowach z nami wyraźnie zaznacza, że droga o którą toczy się spór należy do powiatu. Ta droga jest drogą powiatową i jej utrzymanie zimowe podlega pod Powiatowy Zarząd Dróg w Szczecinku - powiedział nam Bogdan Korpal, zastępca Burmistrza w Bornem Sulinowie. Powiat z kolei, a dokładniej Powiatowy Zarząd Dróg, uważa, że tym problemem powinna zająć się gmina oraz po części mieszkańcy, gdyż to do ich obowiązków należy utrzymanie w czystości chodników, niezależnie od tego, czy pomiędzy posiadłością a chodnikiem znajduje się pas zieleni. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości w gminach w art.5 pkt.4 jest napisane, że to właściciele przyległych nieruchomości mają obowiązek utrzymać chodniki w czystości - powiedział Marek Ziomek, zastępca Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Szczecinku.

Dziś w tej sprawie głos postanowiła zabrać Burmistrz Miasta i Gminy Borne Sulinowo Renata Pietkiewicz - Chmyłkowska, której zdaniem, stanowisko powiatu jest po prostu nie fair. Przerzucanie odpowiedzialności na gminę jest nie fair. I tu muszę moim mieszkańcom wyjaśnić - droga prowadząca z Bornego do Krągów jest drogą powiatową tak jak inne drogi w mieście. My je przejęliśmy i dbamy o ich utrzymanie. Tak więc każda droga ma swojego właściciela, do którego należy utrzymanie jej w czystości - mów Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska. Zdaniem Pani burmistrz w chwili obecnej rozwiązanie tego problemu jest dość skomplikowane, a co gorsza długofalowe. Nie ukrywa ona również, że powodem braku zainteresowania chodnikiem w Krągach są po prostu finanse. Prace zimowe, posypywanie piaskiem, solą są pracami drogimi, więc ogranicza się zakres działania. Tam, gdzie jest wina gminy możemy się bić w piersi, ale tam, gdzie nas sprawa nie dotyczy, nie pozwolimy żeby nas w to mieszać -  podsumowała burmistrz.

Jak można zaobserwować za oknem, problem powoli topnieje i tym samym rozwiązuje się we własnym zakresie. Jednak ten spór trwa od lat i niestety, póki co nie widać cienia szansy na jego rozwiązanie.

Na całą rozmowę z Burmistrz Renatą Pietkiewicz-Chmyłkowską zapraszamy do jutrzejszego (27.01) Programu Samorządowego z Bornego Sulinowa.

Powyżej przypominamy także materiał wideo-interwencję zrealizowany przez TV GAWEX, związany z problemem nieodśnieżonych chodników w Bornem Sulinowie.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: