Umowa podpisana. Pierwszy, rodzinny dom dziecka powstanie w Szczecinku

  • KW
  • 2016-01-26 11:16:04
Umowa podpisana. Pierwszy, rodzinny dom dziecka powstanie w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

22 stycznia w Starostwie Powiatowym w Szczecinku podpisano umowę, dzięki której powstanie w Szczecinku pierwszy, rodzinny dom dziecka. Państwo Beata i Andrzej Ostrowscy od 1 lutego będą opiekowali się siedmiorgiem dzieci.

Jednym z ważniejszych zadań samorządów powiatowych jest organizowanie pieczy zastępczej i prowadzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych. W powiecie szczecineckim jest 160 dzieci, które funkcjonują w pieczy zastępczej i 92 rodziny zajmujące się dziećmi w ramach właśnie pieczy zastępczej. Natomiast w miniony piątek (22.01) Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis podpisał kolejną umowę na rodzinny dom dziecka funkcjonujący zgodnie z ustawą o pieczy zastępczej. To jest ciekawe rozwiązanie, które weszło w życie po zmianie ustawy o pieczy zastępczej i to jest całkiem inny sposób prowadzenia dzieci w rodzinach zastępczych, o wiele lepszy, bardziej zorganizowany i bliższy funkcjonowaniu normalnej rodziny -  mówi Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.

Aktualnie, w powiecie szczecineckim, rodzinne domy dziecka znajdują się w miejscowościach Godzimierz (gmina Grzmiąca) oraz dwa w Przeradzi. Do tego zestawienia, od 1 lutego, dołączy rodzinny dom dziecka w Szczecinku, który prowadzili będą Państwo Beata i Andrzej Ostrowscy. Państwo Ostrowscy pod opiekę dostaną siedmioro dzieci. Wszystkie dzieci w ww. rodzinnych domach dziecka pochodzą z powiatu szczecineckiego. Zależy nam, aby tych dzieci nie przemieszczać do innych środowisk. Chciałbym do końca 2018 roku, do końca mojej kadencji, uruchomić przynajmniej jeszcze 4 rodzinne domy dziecka - informuje Krzysztof Lis. Jak zaznacza starosta, dzięki temu dzieci mogą wychowywać się nie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych tylko w rodzinnych domach dziecka, które zdecydowanie zapewniają lepsze wychowanie, gdyż wówczas dziecko funkcjonuje jak w rodzinie, ma swoje obowiązki i dwóch rodziców oraz w tym systemie wychowanie jest o wiele tańsze.

Prawdopodobnie Jeszcze w czerwcu zostanie podpisana kolejna umowa o utworzenie rodzinnego domu dziecka w naszym powiecie.

Komentarze (1)

Kalinowska 2016-01-26 20:11

Bardzo miło czytać takie dobre wiadomości. Te dzieci zasługują na normalne dzieciństwo i również powinny mieć szansę na normalny start w dorosłość. W większości przypadków niestety, ich biologiczni rodzice powinni się wstydzić! Gratulację szczególnie dla państwa Ostrowskich, ale również dla pana Lisa oraz PCPru.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: