Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży

  • KW
  • 2016-01-25 08:47:45
Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży
  • Foto: TV Gawex

24 stycznia o godzinie 19:00 w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku odbyło się przejęcie od diecezji bydgoskiej symboli Światowych Dni Młodzieży – krzyża i ikony Matki Bożej. Przyjęcie symboli przez diecezję koszalińsko-kołobrzeską dokonało się właśnie w naszym, szczecineckim kościele, a wczorajszej mszy świętej przewodniczył biskup Edward Dajczak.

W niedzielny wieczór kościół Mariacki w Szczecinku wypełnił się ogromną liczbą wiernych, którzy przybyli do świątyni, aby uczestniczyć w peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Światowe Dni Młodzieży odbędą się już w lipcu 2016 roku w Krakowie. Na program Światowych Dni Młodzieży składają się centralne dni spotkań młodzieży z Ojcem Świętym oraz towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak: liturgie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie czy koncerty i przedstawienia. Natomiast w ramach przygotowań do ŚDM w Polsce odbywa się peregrynacja symboli, które odwiedzą wszystkie diecezje. Symbole peregrynują po całym świecie, a obecnie znajdują się w Polsce. W naszej diecezji peregrynacja zakończy się 6 lutego. Nie jest to peregrynacja kopii tych symboli, ale oryginałów.

Kilka informacji o samych symbolach:
Krzyż ŚDM to Krzyż Młodych, którego historia sięga Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w roku 1983. Krzyż ten został wówczas wniesiony do bazyliki św. Piotra na ramionach młodzieży, która zaraz za papieżem Janem Pawłem II przekroczyła drzwi święte. Przez cały rok Krzyż stał obok konfesji św. Piotra, stając się znakiem Roku Odkupienia, natomiast na zakończenie jubileuszu papież przekazał go młodzieży, mówiąc: "Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie". Od tego czasu Krzyż był świadkiem Światowych Dni Młodzieży.

W 2003 roku dołączyła do niego ikona Salus Populi Romani. Ten wizerunek Matki Bożej pochodzi z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Nazwa ikony oznacza "Ocalenie Ludu Rzymskiego", co jest nawiązaniem do przekonania rzymian, że Matka Boża wielokrotnie uratowała ich miasto. W czasach klęsk, zaraz czy wojen noszono ten obraz – niczym Arkę Przymierza – po ulicach Rzymu.

Relacja z peregrynacji w Kościele NNMP w Szczecinku już dzisiaj (25.01) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: