Stadion z licencją PZLA w Szczecinku?

  • KW
  • 2016-01-22 08:33:15
Stadion z licencją PZLA w Szczecinku?
  • Foto: TV Gawex

Już niebawem tereny przyszkolne, mieszczące się nieopodal zabudowań Zespołu Szkół Nr 6 w Szczecinku, zamienią się w plac budowy. Rozpoczęła się właśnie droga zmierzająca do wyłonienia wykonawcy remontu zapowiadanego od dawna stadionu sportowego. Prace budowlane mogą ruszyć jeszcze w marcu.

W sierpniu ubiegłego roku urzędnicy Ministerstwa Sportu i Turystyki podjęli decyzję o wpisaniu inwestycji na listę przedsięwzięć o szczególnym znaczeniu dla polskiego sportu. Projekt otrzyma dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Niemal na pewno będzie to połowa poniesionych kosztów. Tak, jak zapowiadałem przetarg został już ogłoszony. Liczę, że uda się znaleźć wykonawcę, którego zainteresuje nasza inwestycja i powalczy niską ceną – mówi Starosta Szczecinecki, Krzysztof Lis. Wymagania mamy dość wysokie, ale wszystko po to, by spełnić wymogi stawiane przed nami przez obowiązujące przepisy i organizacje wydające stosowne licencje. W budżecie powiatu zaplanowaliśmy na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego kwotę 2,4 mln zł. Przypomnę, iż mamy na ten cel zapewnioną kwotę dofinansowania z Ministerstwa Sportu. Umowa została już jakiś czas temu podpisana, a niedawno pojawiła się także szansa na zwiększenie finansowania tego zadania nawet do 50% wydanej na ten cel kwoty - dodaje K. Lis.

Główny element stadionu stanowić ma boisko piłkarskie, jakiego próżno szukać w okolicy. Nowoczesna płyta wyposażona ma zostać w system nawadniający i specjalistyczny drenaż. Także trawa nie będzie taka, jak na innych, krajowych obiektach. Pojawi się tu bowiem murawa identyczna, jak ta, na której trenują zawodnicy Realu Madryt, czyli hybryda wysokiej jakości trawy naturalnej i syntetycznych włókien. Cały obiekt wyposażony zostanie także w niezbędne zaplecze techniczne, szatnie i sanitariaty, a także trybuny na około 600 miejsc siedzących.

Ten nowoczesny obiekt wyposażony będzie w 6-torową bieżnię tartanową o długości 400 metrów, 8-torową bieżnię do biegów na dystansach 100 i 110 metrów przez płotki, rów z wodą do biegów z przeszkodami, dwie skocznie w dal, dwie skocznie do skoku wzwyż, dwie skocznie do skoku o tyczce, rzutnię do rzutu młotem i dyskiem oraz dwa pola do pchnięcia kulą. Na płycie głównej wyznaczone zostanie także pole do rzutu oszczepem.

Jednym z ważniejszych elementów stadionu będzie, wymagana przez PZLA, część rozgrzewkowa, na której do dyspozycji zawodników będzie: 2-torowa bieżnia o długości 80 metrów oraz skocznie do skoku w dal i wzwyż. Całości dopełni instalacja nagłośnieniowa, alarmowa oraz monitoring wizyjny, a także niezbędne oświetlenie całości terenu. Planowane jest także przebudowanie wjazdu z drogi powiatowej oraz budowa parkingów. Stanąć tu ma także dwukondygnacyjny budynek z zapleczem. Zgodnie z wymaganiami dla stadionów kategorii IV, w budynku znajdować się będą m.in.: szatnie, łazienki z toaletami, pomieszczenia dla trenerów, sędziów, opieki medycznej, magazyny na sprzęt zawodniczy, sędziowski i pomiarowy oraz pomieszczenia dostosowane do fizykoterapii, odnowy biologicznej i odpoczynku.

Realizację przedsięwzięcia chcemy rozłożyć na lata 2016-2017, a jego finansowanie na lata 2016-2018. Zaraz po wyłonieniu zwycięzcy przetargu będziemy mogli zwrócić się do Ministerstwa Sportu o wspomniane już przeze mnie zwiększenie kwoty dotacji – kończy Krzysztof Lis.

Przyszły wykonawca pamiętać jednak musi o konieczności sprostania wysokim wymaganiom jakościowym, stawianym m.in. przez Komisję Obiektów i Urządzeń Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Obiekt docelowo uzyskać ma świadectwo PZLA kategorii IV oraz certyfikat IAAF, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych, dzięki którym można będzie bez przeszkód organizować tu ważne wydarzenia sportowe.

info: M. Tadzik, Starostwo Powiatowe Szczecinek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: