Pierwsza w gminie Pracownia Bioróżnorodności otwarta

  • KW
  • 2016-01-21 13:34:10
Pierwsza w gminie Pracownia Bioróżnorodności otwarta
  • Foto: TV Gawex

Ogromna radość gościła dzisiaj na twarzach zarówno rodziców, nauczycieli, jak uczniów Szkoły Podstawowej w Wierzchowie. Placówka wzbogaciła się o niesamowite, edukacyjne pomieszczenie, czyli pracownię bioróżnorodności. Nowa forma klasy lekcyjnej ma uatrakcyjnić przekazywaną wiedzę i zachęcić uczniów do nauki.

Dzisiaj (21.01) odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w gminie Szczecinek pracowni bioróżnorodności, w którym udział wzięli zaproszeni goście, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym w wykonaniu uczniów. Podczas występu zgromadzona widownia mogła dowiedzieć się między innymi jak ważne jest życie w zgodzie z biosystemem i dbanie o naszą przyrodę.

Pracownia Bioróżnorodności utworzona została w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Dorzecza Parsęty poprzez edukację dzieci i młodzieży”, który realizuje Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. W jego ramach utworzone zostaną 23 Pracownie Bioróżnorodności w szkołach podstawowych zlokalizowanych na obszarze gmin zrzeszonych w ZMiGDP (po jednej szkole w gminie).

Sala przeznaczona na Pracownię została odświeżona, wymalowana i wyposażona w dębowe meble edukacyjne z elementami fauny i flory występującymi na naszym obszarze, tablice gatunkowe roślin i zwierząt, grzybów oraz owadów, mapy obszarów chronionych, okazy gatunków zagrożonych, tropy zwierząt, gabloty z okazami owadów, tablicę interaktywną z oprogramowaniem, laptop, rzutnik oraz inne elementy dekoracyjne wyposażenia z zakresu bioróżnorodności, m.in.: leśne koło fortuny, zestaw interaktywny ze sztalugą, drzewo artystyczne. Jak mówią nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzchowie jest to niesamowity prezent, który sprawi, że lekcje będą atrakcyjniejsze i urozmaicone. Dodatkowo, nie będą odbywały się tam tylko zajęcia z przyrody - śmiało można za pomocą interaktywnej tablicy i aplikacji prowadzić ciekawe zajęcia np. z języków obcych lub języka polskiego.

Jak zaznacza wójt gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas, każda szkoła w gminie Szczecinek chciałaby mieć taką pracownię i na pewno gmina będzie dążyła do tworzenia kolejnych. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwszą placówką, która może cieszyć się niesamowitym prezentem edukacyjnym jest właśnie Szkoła Podstawowa w Wierzchowie. Wybraliśmy Wierzchowo z kilku względów. Przede wszystkim poprzez położenie Wierzchowa na obszarze Natura 2000 oraz poprzez innowacje, które zostały tu wprowadzone w klasach młodszych, a które teraz chcemy także wprowadzić w klasach starszych - mówi nam wójt.

Stworzenie tego typu pracowni, czyli adaptacja pomieszczenia oraz wyposażenie to koszt około 80 tysięcy złotych. Ten koszt na pewno zwróci się bardzo szybko i środki zainwestowane przyczynią się w znacznym stopniu do poprawy wyników nauczania i jakości kształcenia. Mamy w planach także, aby uczniowie z innych szkół dojeżdżali do Wierzchowa i mogli zobaczyć jak wyglądają lekcje w takiej właśnie nowoczesnej pracowni - dodaje wójt Ryszard Jasionas.

Widząc zadowolenie na twarzach uczniów i nauczycieli można śmiało twierdzić, że prezent, który otrzymali będą wykorzystywali w stu procentach. To zadowolenie zauważyli także goście, których podwójnie uradował fakt, że to właśnie oni przyczynili się do powstania pracowni bioróżnorodności i  zadowolenia u dzieci i nauczycieli.

Relacja z otwarcia już dzisiaj w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Aldona 2016-01-22 15:49

Bardzo ładna pracownia tylko pozazdrościć. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: