Co to jest PEGI?

  • Artykuł sponosorowany
Co to jest PEGI?
  • Foto: TV Gawex

Wiele zostało już powiedziane (i napisane) na temat rozwoju Internetu, nowych technologii i możliwości, jakie daje dostęp do światowej sieci. Ostatnio pisaliśmy także o powszechnym korzystaniu z gier komputerowych. Jedni gracze traktują gry komputerowe jako świetną rozrywkę, inni jako sposób na nawiązywanie relacji w sieci, jeszcze inni realizują swoje pasje sportowe w licznych turniejach gier. Motywy graczy są bardzo różne, ale jedno jest pewne, gry komputerowe wpisały się na stałe w nasze otoczenie. Pytanie, które się nasuwa głównie zatroskanym rodzicom, to czy dostęp do takiej formy rozrywki jest bezpieczny, szczególnie dla dzieci? Tu z pomocą przychodzi PEGI. Ale co to takiego jest?

 
 

PEGI to skrót od Pan-European Game Information, czyli ogólnoeuropejski system oceniania i klasyfikacji gier komputerowych. PEGI działa w Europie od 2003 roku, a głównym celem działalności tej organizacji jest udzielenie rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Obecnie, przy wsparciu większości producentów sprzętu i gier, system działa skutecznie w 30 krajach Europy, w tym także w Polsce. W naszym kraju oficjalnie został wprowadzony w 2009 roku. Czy system jest wiarygodny? Na to pytanie rodzice muszą odpowiedzieć sobie indywidualnie. Z pewnością wszystkie gry poddawane klasyfikacji oceniane są tymi samymi kryteriami, ustalonymi przez międzynarodowych ekspertów. Do momentu wejścia na polski rynek, czyli tylko w 6 lat, PEGI zweryfikowała ponad 10 tys. różnych tytułów gier! Każdy nowy tytuł, pojawiający się w naszych sklepach, powinien posiadać tzw. rating PEGI. Klasyfikacja (rating) dzielona jest na dwie części. W pierwszej wybierana jest kategoria wiekowa, oznaczająca dla kogo, pod względem wieku, powinna być dostępna gra, natomiast w drugiej produkt może być oznakowany maksymalnie siedmioma opisami, oznaczającymi między innymi nadmierną przemoc, dyskryminację, materiały erotyczne itp. Poniżej przedstawione są obie te kategorie. (opracowane na podstawie: www.pegi.info/pl)

 

Ograniczenie

Informacje


Od lat 3

Treść gier oznaczonych w ten sposób uznaje się za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny one być w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Nie powinny w niej występować wulgaryzmy, sceny zawierające nagość ani odwołania do życia seksualnego.


Od lat 7

Gry, które w innym przypadku zostałyby zakwalifikowane do grupy 3, lecz zawierają dźwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców, mogą być uznane za odpowiednie dla tej grupy wiekowej. Dopuszczalne są sceny obejmujące częściową nagość, ale nigdy w kontekście seksualnym.


Od lat 12

Gry komputerowe pokazujące przemoc o nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym lub nierealistyczną przemoc wobec postaci o ludzkim lub rozpoznawalnych zwierząt, ponadto w tej kategorii wiekowej dopuszczalna jest nieco bardziej dosłowna nagość. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.


Od lat 16

Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. Młodzież w tym wieku powinna również być odporna na brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.


Od lat 18

Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.

Obrazek

Treść

Informacje

Przemoc

Gra zawiera elementy przemocy.

Seks

W grze pojawiają się nagość lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.

Dyskryminacja

Gra pokazuje przypadki dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą do niej zachęcać osoby nieletnie.

Narkotyki

W grze pojawiają się nawiązania do używek lub przedstawiono ich zażywanie.

Strach

Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wulgarny język

W grze jest używany wulgarny język.

Hazard

Gry, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą.

Gra online

Gry, w które można grać przez internet.

Więcej informacji na stronach www.pegi.info

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to także bezpieczny internet.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: