Zobacz czym karmić zimą kaczki i łabędzie

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-01-17 21:40:51
Zobacz czym karmić zimą kaczki i łabędzie
  • Foto: Andrzej Buczacki

Spacerując zimą po szczecineckim parku często można zauważyć mieszkańców dokarmiających pozostałe na jeziorze ptaki, które kłębią się przy ujściu rzeczki Niezdobna. O to czym dokarmiać ptaki zimujące w Polsce zapytaliśmy weterynarzy Gabrielę Wawrzyńską i Franciszka Hryniewicza, odpowiedzialnego za Szczecineckie zwierzęta.

Jak się okazuje łabędzie ze względu na częste zimowanie w miastach są jedną z głównych grup ptaków wodno-błotnych korzystających z dokarmiania. Niestety stosowana przez większość ludzi metoda karmienia tych ptaków chlebem jest dla nich szkodliwa. Jak powiedziała nam weterynarz Gabriela Wawrzyńska najlepiej gdy do karmienia wykorzystamy warzywa, prażone ziarno zbóż, otręby lub płatki owsiane, kasze. Jak dodaje Franciszek Hryniewicz, który odpowiada za  dzikie zwierzęta żyjące na terenie miasta w ogóle nie powinniśmy dokarmiać zwierząt chlebem, bo to im zdecydowanie szkodzi. Nie tylko rozleniwia, ale także powoduje różne schorzenia. Chleb podawany łabędziom wpływa negatywnie na układ trawienny tych ptaków niszcząc ich żołądek i wątrobę. Ptaki żyjące na diecie “chlebowej” mają opuchnięte i przerośnięte wątroby oraz biegunkę. W efekcie tracą na wadze, słabną i zdychają. Nie sugerujmy się preferencją ptaków w kierunku chleba. Łabędzie zachowują się w pewnym sensie jak ludzie – lubią jeść chleb, mimo że jest on dla nich szkodliwy. Jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie podawajmy łabędziom ziarno kukurydzy lub pszenicy, gotowane bez soli warzywa lub warzywa surowe drobno pokrojone lub starte na tarce.

Komentarze (3)

Hanka 2018-01-10 15:39

Rozumiem, że kaczką i łabędziom nie jest wskazane podawać chleba, ze względu na znajdującą się w składzie sól, ale wydaje mi się, że rzucając ziarna mogą się one od razu zanurzyć w wodzie. Bo co innego jest gdy wsypuję mieszankę ziarn ptasia biesiada do karmnika, wtedy wiem, że nic się z nimi nie stanie, a ptaki swobodnie będą mogli je zjeść.

Kasia 2018-01-19 09:17

Nigdy nie rzucamy jedzenia do wody. To powoduje zanieczyszczenie ekosystemu, spadający na dno pokarm się psuje i może powodować zatrucie ryb itp. Zarówno kaczki jak i łabędzie potrafią wyjść z wody. Pokarm należy im podawać na ziemi.

Skara Ponad tydzień temu, 2018-11-04

Chleb pęcznieje w brzuchu kaczki/łabędzia przez wodę. Jak wiadomo pieczywo zawiera sól , a ona źle wpływa na układ pokarmowy w wyniku czego te ptaki umierają

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: