Kto jest odpowiedzialny za nieodśnieżone chodniki w Krągach?

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-01-15 14:15:50
Kto jest odpowiedzialny za nieodśnieżone chodniki w Krągach?
  • Foto: TV Gawex

Krągi to niewielka, spokojna wieś w gminie Borne Sulinowo. Spokojna tylko do czasu, bo gdy sypie śnieg pojawia się problem odśnieżania chodników. Według mieszkańców jest to obowiązek gminy. Według gminy to powinność powiatu, a według powiatu to zadanie mieszkańców i tak koło się zamyka.

Mieszkańcy wsi Krągi w gminie Borne Sulinowo od lat borykają się z zimowym problemem, a mianowicie z zalegającym śniegiem na chodnikach, których nikt nie odśnieża. Zdaniem mieszkańców ten obowiązek spoczywa na gminie.

Nigdy, odkąd pamiętam te chodniki nie były odśnieżane i to jest problem, ponieważ dzieci, które chcą dotrzeć na przystanek muszą iść po tych chodnikach. Żeby dojść do sklepu, do kościoła czy tutaj na cmentarz też jest problem bo trzeba iść po tym zaśnieżonym chodniku pod którym często znajduje się warstwa lodu. Nigdy nie był odśnieżany. Odśnieżali ewentualnie mieszkańcy. Dlaczego? Bo odcinek, który przynależy do zabudowań teoretycznie należy do mieszkańca, w tym również odśnieżanie. - mówi mieszkanka wsi

Jak mówi druga z mieszkanek to problem, który trwa od wielu lat. - było powiedziane, że gmina nie może odśnieżać tego chodnika tylko musimy odśnieżać sami, we własnym zakresie, a przecież tutaj ludzie są już po 60-tce, po 70-tce .

Dlaczego w takim razie gmina nie podjęła się tego zadania i nie chce odśnieżyć chodników we wsi Krągi? Zdaniem zastępcy burmistrza Bornego Sulinowa, pana Bogdana Korpala, ten obowiązek spoczywa na powiecie, a nie na gminie. 

Ta droga jest drogą powiatową i praktycznie jej utrzymanie zimowe podlega pod Powiatowy Zarząd Dróg w Szczecinku. - powiedział Bogdan Korpal, zastępca burmistrza w Bornem Sulinowie.

Powstaje zatem pytanie, czy chodnik, który przylega do posesji, powinien odśnieżyć właściciel, gmina czy może powiat? Według mieszkańców i zarazem właścicieli danych posiadłości, bezpośrednie położenie chodnika przy granicy nieruchomości  czyli stykający się z granicą działki danego właściciela należy do niego. Jeżeli pomiędzy chodnikiem a ogrodzeniem znajduje się nawet niewielkiej szerokości pas zieleni, to w takiej sytuacji chodnik ten nie jest położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości, a właściciel nie ma obowiązku utrzymania czystości chodnika przez usuwanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń. 

Marek Ziomek, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg twierdzi, że za chodniki w całości odpowiedzialni są właściciele posesji, do których one przylegają bez względu na pas zieleni graniczący pomiędzy chodnikiem a posesją. 

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości w gminach w art.5 pkt. 4 jest napisane, że to właściciele przyległych nieruchomości mają obowiązek utrzymać chodniki w czystości - mówi Marek Ziomek, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Szczecinku.

Według Pana Marka Ziomka, ten problem mógłby być rozwiązany tylko w jeden sposób, gmina przy rozpisaniu przetargu  mogłaby się przychylić do prośby mieszkańców i włączyć w odśnieżanie jezdni również i chodniki, jednak jak podkreśla - wymaga to rozmów po obu stronach.  

Relację z interwencji w Kragach zobaczą Państwo w dzisiejszym programie telewizji Gawex. Zapraszamy!

 

 

 

Komentarze (1)

mieszkanka 2016-01-15 20:39

Super, że sprawa została nagłośniona :). Można by rzec że ta spawa to banał, ale dla mieszkańców jest to prawdziwa udręka tym bardziej, że mieszkańcy nie są coraz młodsi. Uważam, że można by to rozwiązać tak jak opisane jest to powyżej, podczas przetargu, ale szczerze mówiąc od kiedy pamiętam nasza ulica była bardziej omijana przez pług. Czasami nie można było odróżnić chodnika od ulicy, gdyby nie wyjeżdżone ślady przez auta. Dzisiaj byłam mile zaskoczona gdy wyszłam z MikroBusa i zauważyłam czysty czarny asfalt tak jak na całej drodze ze Szczecinka. Gratulacje za postępy :)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: