Od lipca duńska firma Tvilum rozpocznie produkcję w Szczecineckim Klastrze Meblowym

  • KW
  • 2016-01-13 12:28:38
Od lipca duńska firma Tvilum rozpocznie produkcję w Szczecineckim Klastrze Meblowym
  • Foto: TV Gawex

Negocjacje, związane z pozyskaniem kolejnego inwestora fabryki mebli w Szczecineckim Klastrze Meblowym, zakończyły się sukcesem. Od lipca 2016 roku działalność w klastrze rozpocznie wiodący producent mebli w Europie, duńska firma TVILUM. Dzisiaj (13.01) w CK Zamek odbyła się konferencja prasowa, podczas której firma Kronospan przedstawiła duńskiego inwestora.

Obecnie Tvilum wytwarza meble do samodzielnego montażu w trzech zakładach produkcyjnych w środkowej Jutlandii, w których zużycie płyty wiórowej równa się 23 km dziennie. Siedzibą firmy jest Faarvang, stanowiący również lokalizację jej największego zakładu produkcyjnego oraz centrum dystrybucji. Od 2013 roku Tvilum jest własnością amerykańskiej Revolution Capital Group. Tvilum posiada oddziały w USA, Rosji, Dubaju, Ameryce Południowej, Australii oraz w kilku lokalizacjach w Europie. W drugiej połowie 2016 roku na tej liście znajdzie się również Polska.

Inwestor podpisał już umowę na dzierżawę części hali w Szczecineckim Klastrze Meblowym w Szczecinku. W pierwszym etapie inwestycja ma zapewnić 80 nowych miejsc pracy i będzie się zwiększać w miarę rozwoju działalności producenta. W klastrze, oprócz duńskiej firmy, z sukcesem prowadzą już działalność producenci formatek oraz komponentów dla branży meblarskiej. Obecnie produkuje się tu ponad 150 000 m3 komponentów rocznie i wszystko wskazuje na to, że wkrótce ta ilość zostanie podwojona. Zakład Kronospan w Szczecinku może zagwarantować dostawy płyt do produkcji mebli w wysokości 1 800 000 m3 rocznie. Dodatkowo, gdy istnieje taka potrzeba, organizuje dostawy z innych fabryk Kronospan. Niewielka odległość od Kronospan - największego producenta płyt na świecie - zapewnia inwestorom możliwość korzystania z pełnej bazy produktowej, którą oferujemy. W rezultacie, dzięki oparciu swojej produkcji o nasze produkty, moga uzyskać bardzo interesującą i kompleksową ofertę, która pomaga im zdobyć przewagę konkurencyjną na wymagających rynkach, na których działają - mówi Tomasz Jańczak, Członek Zarządu Kronospan. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do fabryki Kronospan płyty drewnopochodne są dostarczane bez dodatkowych kosztów transportu. Atutem jest też możliwość dostarczenia płyt w większych formatach, niemożliwych do przetransportowania samochodem ciężarowym.

Kronospan oferuje wsparcie podmiotom działającym w klastrze. Oferujemy pomoc w zarządzaniu projektami, w uzyskaniu pozwoleń oraz niezbędnych dokumentacji, wsparcie techniczne. Biznes ma w Szczecinku silne wsparcie władz miasta. To był jeden z argumentów przemawiających za utworzeniem klastra właśnie tutaj. Do tej pory Kronospan zainwestował w projekt około 60 mln. złotych - podkreśla T. Jańczak.

Do Szczecineckiego Klastra Meblowego może przystąpić każda firma działająca w branży związanej z drewnem i meblarstwem. Nowy inwestor klastra Tvilum obserwuje rosnące zapotrzebowanie na jego linie produktów. Rozpoczęcie działalności Tvilum w Szczecinku przybliży nas do naszych europejskich klientów, gdzie sprzedawane jest ponad 60 % naszych produktów - twierdzi Andrew Long, Dyrektor generalny Tvilum. Poza tym naszym największym dostawcą jest Kronospan, który znajdzie się w bliskiej odległości od naszej fabryki w Polsce. Dzięki temu zmniejszą się koszta związane z logistyką, co jest bardzo ważne dla Tvilum - dodaje.

Duńska firma rozpocznie produkcję w Szczecineckim Klastrze Meblowym w lipcu 2016 roku. Relację z dzisiejszej konferencji zobaczą Państwo w serwisie informacyjnym Echa Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: