Wygrałeś, gratulacje!

  • KW
  • 2016-01-13 11:56:26
Wygrałeś, gratulacje!
  • Foto: TV Gawex

Chyba każdy z użytkowników Internetu natknął się kiedykolwiek na informację o tym, że wygrał w loterii kosztowne nagrody. Gratulacje, wygrałeś! Teraz wystarczy tylko skontaktować się z przedstawicielem loterii i nagroda jest twoja - brzmi kusząco prawda? Jednakże to tylko pozory, rzeczywistość jest inna...

Korzystając z sieci, przeglądając strony internetowe, nagle wyświetla nam się strona z gratulacjami i informacją, że jesteśmy zwycięzcami w loterii czy konkursie, choć często w takowych nie braliśmy udziału. Jednakże już wyrażamy swoje zadowolenie, bo być może za moment nabędziemy za darmo smartfona, tablet czy inne urządzenie warte tysiące. Następnie jesteśmy proszeni o wysłanie pieniędzy, które są niezbędne do odebrania nagrody, bo przecież trzeba pokryć wydatki takie jak podatek czy przesyłka. "Szczęśliwy zwycięzca" uważa jednak tę kwotę jako niską w porównaniu do wartości nagrody, którą otrzyma. Pada więc decyzja o wpłaceniu pieniędzy i następuje oczekiwanie na przesyłkę. Niestety, przesyłka nie przychodzi i nigdy nie przyjdzie. W momencie, gdy oszuści otrzymują naszą wpłatę, zwyczajnie przepadają.

Dlatego też ostrzegamy - nie dajcie się nabrać! Jeśli nie brałeś udziału w loterii, zwyczajnie wszystkie takie powiadomienia są oszustwem. Warto także zwracać uwagę na pewne elementy, które mogą zdradzić, że zostaniemy zwyczajnie naciągnięci. Fałszywe powiadomienia mogą przybierać różne formy, na przykład mogą zawierać błędy ortograficzne. Poważne firmy organizujące prawdziwe i uczciwe loterie zatrudniają fachowców, copywriterów, którzy dbają o poprawność językową. 

Oszuści działają także na różnych polach, nie tylko poprzez wyświetlanie stron internetowych. Także wysyłanie e-maili zatytułowanych „twój adres e-mail został wybrany” czy „twój adres wygrał” to sformułowania ostrzegawcze, które powinny dać nam wiele do zastanowienia i przejrzenia wiadomości dokładnie. Ważne jest także sprawdzanie adresów skąd takie informacje są wysyłane. Naciągacze często powołują się także na nazwy znanych i dużych firm, które wykorzystują je do swoich celów i zysków. 

Podsumowując, w świecie Internetu, stron internetowych, e-maili musimy być ostrożni. Lista fałszywych loterii i konkursów nie ma końca, a specjaliści mówią, że nawet 3% spamu w jednym miesiącu to wiadomości, dzięki którym ktoś chce się wzbogacić nieuczciwie, kosztem nas, internautów. Warto sprawdzić każdą wiadomość kilkakrotnie, uważnie czytać i korzystać z wyszukiwarek w celu sprawdzenia danej loterii.

Komentarze (1)

Wiktoria Matt 2019-05-15 11:51

No... Nie tylko będzie spam, ale także złośliwe wirusy, w tym trojany, które uszkodzą komputer... :(

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: