75 paneli słonecznych na szczecineckim szpitalu

  • KW
  • 2016-01-12 13:34:46
75 paneli słonecznych na szczecineckim szpitalu
  • Foto: Marcin Tadzik, Starostwo Powiatowe Szczecinek

Kolejne elementy, rozbudowanej już i tak, instalacji alternatywnych sposobów pozyskiwania energii pojawiły się w szczecineckim szpitalu. Zakończyły się właśnie prace, związane z montażem kolektorów słonecznych, dzięki którym bez wątpienia uda się pozyskać tańszą energię m.in. do ogrzania wody.

Od początku czerwca 2015 r. w szczecineckim szpitalu trwają prace, związane z przebudową ostatniej kondygnacji budynku głównego. To tu dotychczas mieściły się dwa oddziały: urazowo-ortopedyczny oraz pediatria. Ten pierwszy przeniesiony został w roku ubiegłym do nowej części szpitala. Całość wyremontowanego już wkrótce piętra posłużyć ma najmłodszym pacjentom. Pediatria w nowej odsłonie ma być bardziej przestronna, funkcjonalna i nowoczesna.

W pierwszej kolejności przebudowany został jednak dach budynku. To głównie dzięki zmianie geometrii lukarn poddasza możliwe było pozyskanie większej ilości miejsca na potrzeby pomieszczeń oddziału pediatrycznego, a także do montażu dużej ilości kolektorów słonecznych, które umożliwią wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby szpitala, m.in. do podgrzewania wody wykorzystywanej w placówce. Całość poszycia dachu została także dodatkowo ocieplona.

Ostatecznie na budynkach szczecineckiego szpitala pojawiło się aż 75 paneli słonecznych, które uzupełniły istniejącą już instalację alternatywnego pozyskiwania energii. Warto przypomnieć, iż obiekty Spółki wyposażone są już w pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne.

Całość inwestycji, to nieco ponad 4,1 mln. zł., z czego 1,75 mln., to wydatek na koszty związane z termomodernizacją obiektu i montażem kolektorów słonecznych. Samorząd Powiatowy pozyskał na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (664.081,49 zł).

Całość zaplanowanych prac, związanych z przebudową oddziału pediatrycznego powinna zakończyć się do 31 marca br.

info: Marcin Tadzik, Starostwo Powiatowe Szczecinek

Komentarze (2)

Marek 2016-01-13 12:10

Świetnie czytać takie informacje. Ja się też zastanawiam czy nie zamontować większej ilości paneli w swojej firmie, bo widzę że jest to na prawdę opłacalne.

Kacper 2016-12-02 18:08

Super. Na dachach firm też się sprawdzają :)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: