Projekt Pilecki z udziałem szczecineckich gimnazjalistów

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-01-08 14:00:50
Projekt Pilecki z udziałem szczecineckich gimnazjalistów
  • Foto: TV Gawex

Twórcy filmu "Pilecki" zorganizowali konkurs historyczny dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z całej Polski pt. Wartości bliskie rotmistrzowi Pileckiemu nadal aktualne". Konkurs polegał na przesłaniu, krótkiego filmiku ukazującego scenę, z filmu Pilecki. Jedną ze szkół, która zdecydowała się przesłać swoją produkcję jest Gimnazjum nr 2 ze Szczecinka.

Młodzież podjęła się niełatwego wyzwania gdyż najpierw trzeba było zapoznać się z historią rotmistrza Pileckiego, następnie napisać scenariusz, wybrać aktorów i w końcowym etapie zmierzyć się z realizacją planów przed obiektywem. O to co było najtrudniejsze w głównych rolach oraz jakie trzeba było poczynić przygotowania zapytaliśmy samych aktorów, co się okazało?. Jak powiedzieli nam uczestnicy projektu  najtrudniejsze było zachowanie powagi przed kamerami w najtrudniejszej dla nich scenie pożegnania  Rotmistrza z żona Marią. Rotmistrz Pilecki to dla młodych bohater i odgrywanie jego roli to spore wyzwanie, powiedział nam Iwo, uczeń gim. nr. 2. Z kolei scena z szarżą  i musztra nie była dla młodych problem, bo na co dzień ćwiczą takie rzeczy w harcerstwie.

Stworzony przez młodzież film trafił na funpange filmu Pilecki i bierze udział w konkursie. Konkurs  cieszy się ogromnym zainteresowaniem dlatego organizatorzy przedłużyli termin nadsyłania prac do 16 grudnia, z kolei głosowanie na wybraną produkcję rusza już od dziś, 8 stycznia i potrwa do 22 stycznia do godziny 12:00.

Celem konkursu jest promowanie wartości patriotycznych w szkołach. Jak podkreśla nauczyciel historii z gimnazjum nr 2, w Szczecinku, pan Jarosław Dywizjusz, młodzież bardzo chętnie interesuje się historią żołnierzy wyklętych. Szczególnie bliskie są im osoby Danuty Siedzikówny "INKI" oraz właśnie rotmistrza Witolda Pileckiego. Dlatego nietrudno było zachęcić ich do wzięcia udziału w tym projekcie.

Głosować można na stronie  https://www.facebook.com/pilecki.film/

https://www.youtube.com/watch?v=v76n3MXatRM

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: