Koszalin. Pierwszy noworodek w oknie życia od sześciu lat

  • KW
  • 2016-01-04 11:10:03
Koszalin. Pierwszy noworodek w oknie życia od sześciu lat
  • Foto: Karolina Pawłowska, Gość Niedzielny

W nocy z 2 na 3 stycznia około godziny 2 w koszalińskim oknie życia znaleziono noworodka owiniętego w bluzę osoby dorosłej. To pierwszy noworodek, który został tam pozostawiony od czasu powstania okna życia.

Koszalińskie okno życia znajduje się w Domu Samotnej Matki na ul. Wojska Polskiego. Okno życia może tak naprawdę otworzyć każdy, gdyż od zewnątrz znajduje się klamka. Gdy ktoś je otworzy, natychmiast włącza się alarm. Powinno to oznaczać, że w oknie życia znajduje się dziecko. Jak mówią siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej bardzo często zdarza się tak, że ktoś okno otwiera z ciekawości i bez powodu. Siostry jednak są zobowiązane przy każdym alarmowym telefonie okno sprawdzić. Siostra, która ma dyżur schodzi do pomieszczenia i otwiera je od wewnątrz.

Ostatni raz alarm włączył się 3 stycznia o godzinie 1.48. Opiekujące się placówką siostry zostały zaalarmowane sygnałem oznaczającym otwarcie okna. Gdy dyżurna siostra weszła do pomieszczenia, okazało się, w oknie znajdowało się niemowlę owinięte w bluzę osoby dorosłej. Jak mówi jedna z sióstr jest to niezwykłe wydarzenie, ponieważ okno życia w Koszalinie jest od kilku lat, a do tej pory nie było takiej sytuacji. Niemowlę, pozostawione w oknie życia, miało niezawiązaną pępowinę, był to chłopczyk - zmarznięty, prawie nieubrany, kwilił. Następnie siostry zawiadomiły pogotowie ratunkowe, które zaopiekowało się chłopcem oraz odpowiednie instytucje.  

Okno życia działa w Koszalinie od 17 czerwca 2009 roku. Do tej pory nie pozostawiono w nim żadnego dziecka. Po raz pierwszy mogliśmy przyjść w takiej sytuacji z realna pomocą, ratującą życie - mówi dla Głosu Niedzielnego ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Przypomina także o tym, że idea okna życia poddana została w ostatnim czasie nagonce medialnej. Okna życia mogą uratować dziecko, ale przychodzą z pomocą także matce, która w dramatycznej sytuacji nie jest pozostawiona sama sobie - dodał rozmówca. Poród prawdopodobnie odbywa się złych warunkach, matka jest w dramatycznym stanie emocjonalnym, ale mimo wszystko jest wyjście dla nowo narodzonego dziecka, miejsce, w którym czuwają osoby, przygotowane i od razu gotowe do udzielenia pomocy. To jest alternatywa wobec postulatów Komitetu Praw Dziecka przy ONZ, który twierdzi, że okno życia łamie prawo, bo narusza prawo dziecka do tożsamości.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: