Pierwsza pomoc nie tylko dla ludzi

  • KW
  • 2015-12-31 08:49:42
Pierwsza pomoc nie tylko dla ludzi
  • Foto: OGR TADMED Szczecinek

W ramach wymiany doświadczeń wewnątrz Wojewódzkiej Grupy Poszukiwawczej, strażacy OSP Gryf przeprowadzili warsztaty z Pierwszej Pomocy oraz Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla Zwierząt dla ratowników z Ochotniczej Grupy Ratowniczej TADMED Szczecinek. Warsztaty odbyły się 28 grudnia 2015 roku w Szczecinku.

Na nasze zaproszenie przyjechał do Szczecinka zespół OSP Gryf Szczecin, aby przeprowadzić kurs pierwszej pomocy dla zwierząt - mówi Tadeusz Tośko, prezes Stowarzyszenia Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED Szczecinek, które należy do Wojewódzkiej Grupy Poszukiwawczej. Strażacy OSP Gryf w październiku 2015 szkolili się z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla Zwierząt pod okiem instruktorów ze Szczecińskiego oraz Gorzowskiego Ratownictwa Weterynaryjnego i zgodzili się przekazać zdobytą wiedzę naszym ratownikom - dodaje. 

Udział w szkoleniu wzięli ratownicy OGR TADMED, dwóch strażników miejskich, z czego jedna osoba jest także ratownikiem kwalifikowanej pierwszej pomocy w szczecineckiej grupie Tadmed, sześciu gości między innymi z Miastka oraz 3 wolontariuszy ze szczecineckiego schroniska. Podczas warsztatów zostało omówione postępowanie ze zwierzętami m.in. podczas resuscytacji, sytuacji urazowych, zadławień, zatruć, hipotermii czy porodu. Był to pierwszy taki kurs organizowany przez nas ale od razu spotkał się on z wielkim zadowoleniem uczestników - informuje nasz rozmówca. Dzięki temu szkoleniu będziemy w stanie udzielić pierwszej pomocy nie tylko ludziom, lecz także psom ratownikom, którzy szukają w terenie otwartym i gruzowym osób zaginionych, często natrafiając na różne przeszkody, a także pomagać im w życiu codziennym - podsumowuje T. Tośko. 

Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED Szczecinek należy do Wojewódzkiego Zespołu Poszukiwawczego, który zrzesza grupy: Zachodniopomorskie Psy Ratownicze OSP Wołczkowo, OSP GRYF Szczecin, GR PCK Koszalin.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: