80 pracowników jednostek powiatu przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

  • KW
  • 2015-12-22 09:29:03
80 pracowników jednostek powiatu przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
  • Foto: OGR TADMED SZCZECINEK

W minionym tygodniu 80 pracowników jednostek organizacyjnych powiatu szczecineckiego wzięło udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadziło Stowarzyszenie Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED Szczecinek.

Oferta Stowarzyszenia OGR TADMED Szczecinek wygrała w ramach otwartego konkursu ofert z zakresu ochrony i promocji zdrowia i w dniach 17-18.12.2015 r., w salach Zakładu Obsługi Nieruchomości w Szczecinku przeprowadziła szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W szkoleniu wzięło udział 80 pracowników jednostek organizacyjnych powiatu szczecineckiego, m.in. pracownicy szkół średnich, internatów, Zakładu Obsługi Nieruchomości, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy, Starostwa Powiatowego w Szczecinku, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Uczestnicy byli podzieleni na 5 grup szkoleniowych po 16 osób każda. Zajęcia obejmowały 4 godziny teorii i 12 godzin ćwiczeń praktycznych.  Zakres tematyczny jaki został poruszony na szkoleniu to między innymi apteczka pierwszej pomocy i podstawowy sprzęt ratowniczy czy wstępna ocena stanu poszkodowanego. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się także o postępowaniu w przypadku: epilepsji, cukrzycy, duszności, omdleń, podejrzenia zawału mięśnia sercowego oraz udaru niedokrwiennego lub krwotocznego mózgu, ran i krwotoków, urazów kostno-stawowych, wstrząsów, oparzeń i odmrożeń. Nie zabrakło też praktyki i teorii związanej z resuscytacją krążeniowo- oddechową.

Szkolenie poprowadziło pięciu ratowników, którzy są członkami Ochotniczej Grupy Ratowniczej TADMED Szczecinek oraz pracują w Zespole Ratownictwa Medycznego w Szczecinku i Szczecinie. Jeden z ratowników jest także wykładowcą na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Dodatkowo ratownicy posiadający uprawnienia z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy pomagali ratownikom w trakcie szkolenia.

Łączny koszt dotacji ze środków z budżetu powiatu szczecineckiego wyniósł 24.456,54 zł. Po zakończonym szkoleniu wszyscy otrzymali certyfikaty świadczące o ukończeniu 16-godzinnego kursu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: