''Recykling daje surowcom drugie życie'' - konferencja prasowa w firmie Kronospan

  • KW
  • 2015-12-16 14:46:57
''Recykling daje surowcom drugie życie'' - konferencja prasowa w firmie Kronospan
  • Foto: TV Gawex

16 grudnia w firmie Kronospan odbyła się konferencja prasowa poświęcona całkowicie procesowi recyklingu drewna poużytkowego, który ma miejsce w tej szczecineckiej szczecineckiej firmie. Na spotkaniu mówiono między innymi o tym, na czym polega recykling oraz dlaczego jest prośrodowiskowy.

W konferencji wziął udział specjalny gość, prof. nadzw. dr hab. inż. Zenon Tartakowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ze Szczecina oraz kierownik ds. ochrony środowiska firmy Kronospan Zbigniew Klugiewicz. Specjaliści podczas swoich wystąpień zaznaczyli, jak ważną kwestią w dzisiejszych czasach jest recykling. Polska przystępując do Unii Europejskiej miała obowiązek stworzyć rynek odpadów. Dla nas odpady to w większości tworzywo, papier, metal albo szkło. Natomiast jest jeszcze jeden materiał - drewno i praktycznie nad nim nikt się nie zastanawia - mówił Zenon Tartakowski z ZUT. Jak się okazuje, w krajach Europy Zachodniej recykling drewna trwa od 30 lat, w Polsce natomiast niewiele firm zajmuje się zbieraniem i przerabianiem drewna poużytkowego. Pierwszą firmą w Polsce, która podjęła się recyklingu drewna poużytkowego na znaczną skalę jest firma Kronospan. Całość drewna poużytkowego w firmie Kronospan jest wykorzystywana do produkcji płyty drewnopochodnej - mówi Zbigniew Klugiewicz, kierownik ds. ochrony środowiska firmy Kronospan.

Drewno, które poddawane jest recyklingowi w firmie Kronospan, pochodzi z wielu miejsc: z magazynów, z sortowni odpadów czy placów budowy z terenu Polski i z zagranicy. Zanim jednak drewno z recyklingu będzie pełnowartościową płytą drewnopochodną poddawane jest ono wielokrotnej ocenie jakości i przydatności, Kontrole wykonywane są już u dostawcy oraz na terenie zakładu, w momencie przywiezienia i poddawania procesowi odzysku drewna - mówi Zbigniew Klugiewicz. Drewniane materiały odpadowe dzieli się też na cztery kategorie. Firma Kronospan zajmuje się przetwarzaniem tylko dwóch z czterech kategorii, gdyż pozostałe dwie mogą być przetwarzane tylko i wyłącznie w spalarniach odpadów niebezpiecznych.

Podczas dzisiejszej konferencji mowa była także o hałdzie, która znajduje się na terenie firmy Kronospan. W latach 90-tych kiedy firma rozpoczynała pracę pozostałości z produkcji były magazynowane na jednym z placów na terenie zakładu. Jak mówią pracownicy firmy teren był do tego odpowiedni, gdyż twarda glina uniemożliwiała przedostanie się niechcianych składników do gleby. Z roku na rok przybywało materiału, została ona poddana rekultywacji. W 2009 roku biomasa została dokładnie przebadana w laboratorium, a wyniki badań pokazały, że biomasa stanowi wydajną w spalaniu materię organiczną. Dlatego też biomasa od 2004 roku sprzedawana jest systematycznie dla firm produkujących energię. Dzięki temu hałda zmalała, a dzisiaj pozostało jej zaledwie 10%. Rzecznik prasowa firmy Kronospan, Beata Rafało, na dzisiejszej konferencji odniosła się także do ostatnich zarzutów Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra ze Szczecinka (pisaliśmy o tym w artykule: SIS Terra ponownie o odpadach, które trafiają do Szczecinka), którzy zaprezentowali film z nagraniem wywożenia materiału z hałdy na tereny przy ulicy Leśnej. Koparka, która wywozi ziemię na teren na Leśnej pobiera przebadany grunt spod hałdy, czyli całkiem inny materiał. Z całą pewnością nie jest to biomasa - powiedziała B. Rafało.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: