[WIDEO] ''Ostatni dzień wolności'', czyli spojrzenie na pochód trzeciomajowy z 1946 roku w Szczecinku

  • KW
  • 2015-12-16 11:12:18
[WIDEO] ''Ostatni dzień wolności'', czyli spojrzenie na pochód trzeciomajowy z 1946 roku w Szczecinku
  • Foto: kadr z filmu "Ostatni dzień wolności"

"Ostatni dzień wolności" - to spojrzenie na pochód trzeciomajowy z 1946 roku w Szczecinku, w którym poniesiono trumienkę tego święta. W filmie wypowiadają się uczestnicy marszu. Wykorzystane zostały również akta Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Szczecinie z dochodzenia w sprawie organizatorów nielegalnego marszu.

Film powstał w ramach projektu "Po torach pamięci". Miał on na celu upowszechnienie wiedzy na temat represji komunistycznych w latach 1945-1956 w Szczecinku, Złocieńcu oraz Drawsku Pomorskim. Jest to także odpowiedź na zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski oraz potrzebą przywrócenia pamięci o miejscach związanych z powojennymi zbrodniami stalinowskimi. Powstał on w ramach II edycji konkursu „Historia wokół nas” organizowanego przez Fundację Macte Animo. Konkurs ma sprzyjać kształtowaniu świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia, zainteresowaniu lokalną historią oraz służyć rozwijaniu umiejętności pracy w grupie, a także twórczego i kreatywnego myślenia. Podczas trwania projektu, realizowane są liczne działania mające przyczynić się do rozpowszechnienia wiedzy o latach powojennych w środowisku lokalnym. Jednym z tych działań było stworzenie filmów opowiadających historie pochodów 3 maja 1946 oraz funkcjonowania PUBP w Szczecinku, podziemia antykomunistycznego działającego w Złocieńcu oraz kolektywizacji wsi i działalności PUBP w Drawsku Pomorskim.

Na początku października br. w Muzeum Regionalnym przy ul. Szkolnej odbywały się zdjęcia do filmu tego właśnie filmu realizowanego przez młodych dokumentalistów. Tematem była słynna, szczecinecka manifestacja 3-majowa z 1946 roku. Wówczas dokumentaliści zapraszali wszystkie osoby, które były świadkami tego wydarzenia do podzielenia się swymi wspomnieniami. Poniżej prezentujemy efekt - film "Ostatni dzień wolności".

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: