Pani Ewa Tomczyk Wolontariuszem Roku 2015

  • KW
  • 2015-12-03 19:14:24
Pani Ewa Tomczyk Wolontariuszem Roku 2015
  • Foto: TV Gawex

W szczecineckim Urzędzie Miasta wręczono dzisiaj (3.12) wyróżnienia i nagrody dla laureatów konkursu Wolontariusz roku 2015 oraz wyróżnienia dla organizatorów wolontariatu. Wolontariuszem Roku 2015 została Pani Ewa Tomczyk, nominowana przez Fundację "Przyjaciele Języka Migowego".

Kapituła Konkursu „Wolontariusz Roku 2014” powołana przez Burmistrza Miasta Szczecinek w składzie:

1. Pani Małgorzata Bała – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Szczecinek

2. Pani Dorota Patkowska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinku,

3. O. Arkadiusz Sojka – proboszcz Parafii p.w. Ducha Świętego,

4. Pan Maciej Grunt – Społecznik, Instruktor Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego,

5. Pan Ryszard Bańka – Dziennikarz, redaktor Radia Koszalin oraz TV Zachód Vectra,

zapoznała się z 17 nominacjami kandydatów złożonymi przez 12 organizatorów wolontariatu (organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i instytucje). Kapituła postanowiła wyróżnić następujących organizatorów wolontariatu:

1. Stowarzyszenie Zwolenników Mądrej Pomocy „Impuls” za wsparcie dzieci i młodzieży, 

2. Stowarzyszenie Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED,

3. Stowarzyszenie WIOSNA. „Szlachetna Paczka – Rejon Szczecinek”.

Kryteria wyboru wyróżnionych organizacji to: skuteczność, zaangażowanie oraz innowacyjność podejmowanych działań.

Wyróżnienia w Konkursie Wolontariusz Roku 2015 otrzymali:

1. Sylwia Brambor - nominowana przez Stowarzyszenia WIOSNA, „Szlachetna Paczka – Rejon Szczecinek”,

2. Justyna Stocka - nominowana przez Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku,

3. Magdalena Petruk - nominowana przez Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku,

4. Ewa Nocoń-Kubina - nominowana przez Stowarzyszenie Zwolenników Mądrej Pomocy „Impuls”.

Kryteria oceny wyróżnionych wolontariuszy to: zaangażowanie, innowacyjność działania, skuteczność, partnerstwo w podejmowanych działaniach.

Tytuł Wolontariusza Roku 2015 otrzymała: Pani Ewa Tomczyk - nominowana przez Fundację „Przyjaciele Języka Migowego”. Pani Ewa Tomczyk – Fundator i Prezes działającej od 2013 roku Fundacji „Przyjaciele Języka Migowego”, tłumacz języka migowego, biegły sądowy z tego zakresu. Jako dziecko głuchoniemych rodziców, dorastała poznając codzienne problemy osób niesłyszących. Kilka lat po ich śmierci postanowiła nieodpłatnie poświęcać swój czas, unikalne umiejętności oraz wiedzę o trudnościach jakie niesie ze sobą tego typu niepełnosprawność.

Pomaga osobom indywidualnym, ale tez integruje całe środowisko. Dla osób niesłyszących załatwienie zwykłej urzędowej sprawy, choćby i pisemne, jest prawdziwym wyzwaniem. Aby pomóc im w tych zmaganiach Laureatka Konkursu założyła i prowadzi klub dla osób niesłyszących, w ramach którego 2 razy w tygodniu organizowane są spotkania. Potrzebujący mogą liczyć na jej nieodpłatną pomoc w tłumaczeniach dokumentów, pism urzędowych oraz prywatnej korespondencji. Pani Ewa jest inicjatorką i animatorką działań Fundacji prowadzonych w ramach projektów „Rozmigany Szczecinek” oraz „Dziedzictwo kulturowe – poznajemy, migamy, promujemy”.

Organizuje imprezy integracyjne i sportowe, spotkania edukacyjne i okolicznościowe oraz wycieczki dla osób żyjących w świecie ciszy. Pomaga przełamywać bariery, nie tylko te komunikacyjne. Działania tegorocznej laureatki konkursu pomagają przełamywać stereotypowe myślenie o osobach niesłyszących. Zdaniem Kapituły Konkursu „Wolontariusz Roku 2015” praca wolontarystyczna Pani Ewy w pełni zasługuje na tytuł Wolontariusza Roku i powinna stać się inspiracją dla wielu osób. Pani Ewa Tomczyk doskonale wpisuje się we wzorzec społecznika i wolontariusza który w najlepszy możliwy sposób dzieli się swoją wiedzą, unikatowymi umiejętnościami i czasem.

Wyróżnieni:

Pani Sylwia Brambor

Pani Sylwia Brambor od pierwszej szczecineckiej edycji, tj. od 2011 roku uczestniczy w projekcie Szlachetnej Paczki. Od 2014 roku jest Liderem wolontariuszy tego Projektu w naszym mieście. Dzięki jej staraniom w ubiegłym roku pomoc otrzymało 12 rodzin zaś na ten rok zaplanowano wsparcie dla 30 rodzin mieszkańców Szczecinka i powiatu Szczecineckiego. Od września tego roku rozpoczęła tworzenie nowej „Drużyny Super W”, której wolontariusze odwiedzili już blisko 100 rodzin na terenie naszego powiatu. W realizację projektu liderka Szlachetnej paczki potrafi włączyć zarówno szkoły, organizacje pozarządowe, instytucje pomocy społecznej, przedstawicieli samorządu i biznesu oraz osoby indywidualne. Projektowi towarzyszą happeningi, wydarzenia oraz sprawna kampania medialna. Pani Sylwia potrafi „zarażać” wolontariatem, widać, że kocha to co robi i sprawia jej to ogromną satysfakcję. Dzięki niej święta w wielu rodzinach naszego miasta i powiatu będą magiczne.

Pani Justyna Stocka oraz Pani Magdalena Petruk

Obie Panie od 2013 działają w Szkolnym Kole Wolontariusza przy Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej. Jako bliskie koleżanki uczęszczające do tej samej klasy wspólnie wspierają organizację pracy i rozwój koła angażując się w promocję wolontariatu wśród uczniów, wspierając rekrutację oraz szkoląc nowych wolontariuszy. W okresie, za który była oceniana praca dziewcząt, wolontariuszki wsparły organizację szkolnego Jarmarku Przedsiębiorczości, z którego dochód przeznaczono na zakup odzieży dla osób bezdomnych (w ramach projektu „Zimą też może być ciepło” organizowanego przez MOPS w Szczecinku) Nawiązały współpracę ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych „ATUT”,  gdzie były zaangażowane w organizacje turnieju Pływackiego Osób Niepełnosprawnych „Skok do wody”, realizację projektów „Gwiazda dla Seniora”, „Jarmark Twórczości Osób Niepełnosprawnych”, „Z kijami i nie tylko”. Nominująca uczennice koordynatorka szkolnego wolontariatu, Pani Natalia Warzyńska, podkreśla, że Justyna i Magdalena są nierozłączne, zawsze i we wszystko angażują się razem z takim samym zapałem.

Pani Ewa Nocoń-Kubina „Nie nadaję się na wolontariat”. To słowa Pani Ewy z lipca 2014 roku, kiedy to Stowarzyszenie Zwolenników Mądrej Pomocy „Impuls” zaproponowało jej podpisanie umowy wolontarystycznej.

Nominacja w konkursie „WOLONTARIUSZ ROKU” udowadnia jak bardzo się myliła. Pani Ewa wspiera stowarzyszenie w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jest przy tym bardzo zaangażowana i kreatywna. Jako osoba z uzdolnieniami plastycznymi i technicznymi tworzy materiały do zajęć dla podopiecznych stowarzyszenia, scenografie i kostiumy do przedstawień, gadżety pamiątkowe, tablice motywacyjne, upominki i dekoracje.

Wpada na doskonałe pomysły na realizację zajęć z dziećmi właśnie wtedy, gdy wszyscy łamią sobie głowy nad brakiem funduszy na materiały warsztatowe. Przygotowywała przedstawienia, współtworzyła grę terenową na podstawie „Małego Księcia” i wciąż zaskakuje członków stowarzyszenia swoimi pomysłami Stowarzyszenie zgłosiło swoją kandydatkę w uznaniu pracy, jaką wykonała nad swoim samorozwojem, walką z przeciwnościami losu jakich doznała przy jednoczesnej życzliwości i otwartości na potrzeby innych ludzi.

info: Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

b@ś 2015-12-04 13:20

:D jak co roku - cyrk :D

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: