200 lat Panie Wiktorze!

  • KW
  • 2015-12-02 14:40:10
200 lat Panie Wiktorze!
  • Foto: TV Gawex

Piękny jubileusz obchodził dzisiaj (02.12) Pan Wiktor Zimnicki, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie. Pan Wiktor wraz ze swoją małżonką, rodziną oraz z samorządowcami i mieszkańcami borneńskiego DPSu świętował swoje setne urodziny.

Pan Wiktor Zimnicki urodził się 2 grudnia 1915 roku w Boszni gm. Janui pow. Drohiczyn woj. poleskie – obecnie Białoruś. Ojciec p. Wiktora, Aleksander Zimnicki posiadał gospodarstwo rolne. Po ukończeniu 4 klas szkoły podstawowej p. Wiktor przerwał naukę i pomagał ojcu w pracy, gdyż w pobliżu nie było szkoły, w której mógłby kontynuować naukę, a na kształcenie poza miejscem zamieszkania jego rodzina nie posiadała funduszy.

W roku 1937 Pan Wiktor został powołany do Wojska Polskiego i służył w  83 Pułku Strzelców Poleskich, który stacjonował w Kobryniu. W roku 1939 Pan Wiktor został powołany pod broń. 6 października p. Wiktor dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał w obozie jenieckim Stalag IIA w Neubrandenburg. Niemiecki obóz jeniecki, początkowo dla Polskich żołnierzy kampanii wrześniowej 1939, później stał się obozem międzynarodowym. Polscy jeńcy zostali zatrudnieni do budowy baraków obozowych części północnej. Żołnierze byli wysyłani do pracy w lesie, byli również wykorzystywani do pracy w Mechanische Werkstätten przy pracy w produkcji zbrojeniowej. Pracowali również w małych przedsiębiorstwach w mieście. Część jeńców, a wśród nich jubilat została wysłana do pracy na gospodarstwach rolnych. Między lutym, a kwietniem 1945 obóz ewakuowano. W ciągu kilku dni jeńcy zostali wyzwoleni przez wojska brytyjskie nacierające na wschód. 28 kwietnia 1945 oddziały pancerne armii radzieckiej wyzwoliły Neubrandenburg.

Po odzyskaniu wolności p. Wiktor niezwłocznie powrócił do Polski, zamieszkał we wsi Tysminica, powiat Włodawa. Ożenił się 16 kwietnia 1946r z Zofią Fijałkowską i podjął pracę w cegielni. W 1947 r. nasz jubilat przyjechał do Świdwina. Pracował m.in. na PKP, w Państwowym Gospodarstwie Rolnym oraz w BZPT Świdwin. Pan Wiktor od 3 listopada 1999r jest mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, oprócz tego jest szczęśliwym mężem (żona Zofia wspiera go na każdym kroku, jest jego najlepszym przyjacielem), ojcem, dziadkiem, pradziadkiem oraz prapradziadkiem.

Dzisiaj, 2 grudnia Pan Wiktor świętował w Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie swoje 100 urodziny. Na uroczystości nie zabrakło rodziny, mieszkańców DPSu, pracowników oraz samorządowców. 100 lat to ogromnie długi czas, tyle się rzeczy wydarza w życiu ojczyzny, całego świata, a co dopiero w życiu jednego człowieka. Pomyślałam sobie, że Pan Wiktor miał 3 lata, gdy nasza ojczyzna odzyskała niepodległość, a w czasie II wojny światowej wkraczał w dorosłość. Bardzo się cieszymy, że jest on naszym mieszkańcem -  mówi Krystyna Berdyńska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie. Życzę Panu takiej kondycji jak dzisiaj obserwujemy i takiego zdrowia jak do tej pory. Życzę Panu aby pobyt w naszym Domu Pomocy Społecznej była dla Pana jeszcze długo czasem, w którym spędza go Pan razem z małżonką w doskonałych warunkach, wśród wspaniałych pracowników - życzył Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. To świadczy tylko o tym, że DPS w Bornem Sulinowie dba o swoich mieszkańców, bo Pan jest drugą osobą, która w tym domu kończy 100 lat - dodał starosta.

Pan Wiktor nie pozostał dłużnym wszystkim miłym słowom, które kierowane były w jego stronę i także zabrał głos. Wszystkim gościom, którzy przyjechali do mnie na urodziny, po tylu latach mojego przeżycia także w niewoli przez 5 lat i 8 miesięcy, życzę wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, szczęścia i dla mojej całej rodziny i dla żony, że pamiętają o mnie i przyjechali na ten uroczysty dzień -  mówił Pan Wiktor.

Po złożonych życzeniach i prezentach przyszedł czas na wspólny toast oraz zdmuchnięcie świeczek na torcie, w czym pomogła jubilatowi małżonka Zofia.

Relacja z urodzin już jutro, 3 grudnia w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Ewa011288 2015-12-03 11:29

Piekny wiek życzę wszystkiego najlepszego.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: