Po ulicy Wojska Polskiego pojedziemy jeszcze w tym roku

  • KW
  • 2015-11-30 10:31:41
Po ulicy Wojska Polskiego pojedziemy jeszcze w tym roku
  • Foto: Starostwo Powiatowe Szczecinek

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Bornego Sulinowa cieszyć się będą zupełnie nową jakością ulicy Wojska Polskiego. Dobiegają bowiem końca prace, realizowane w ramach przebudowy tej ważnej dla miasteczka arterii. Już niebawem miejsce to nie będzie w niczym przypominać dotychczasowej, mocno sfatygowanej czasem drogi.

Zadaniem tym zajmuje się znana z realizacji innych powiatowych inwestycji firma SKANSKA S.A., której pracownicy zapewniają, iż wszelkie zaplanowane prace zostaną wykonane najpóźniej do 22 grudnia tego roku. Już w tej chwili rzuca się w oczy to, jak bardzo zmieni się krajobraz tej części leśnego miasteczka.

Zakres prac różni się nieco od pierwotnych założeń. W tych dniach podjęto bowiem decyzję o wykonaniu jeszcze jednego zjazdu, który ułatwi poruszanie się pojazdów jednej z borneńskich firm, której siedziba mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie remontowanej drogi. Poza tym realizowane są następujące zadania: położenie nowej nawierzchni asfaltowej wraz z oznakowaniem poziomym i pionowym na odcinku od alei Niepodległości do Orła Białego, przebudowane zostaną skrzyżowania, które poza korektami wjazdów wyposażone zostaną także w wysepki oddzielające pasy jezdni przy przejściach dla pieszych. Wśród nich znalazło się także skrzyżowanie, będące wyjazdem z miasta w kierunku Nadarzyc, a także wyjątkowo ostry wjazd w Aleję Niepodległości.

W chwili obecnej najintensywniejsze prace prowadzone są na wspomnianym skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego z Orła Białego. To miejsce, znane nie tylko mieszkańcom miasta, ale także turystom i grzybiarzom, korzystającym dość regularnie z drogi, prowadzącej na borneńskie wrzosowiska, czy też zalewy „nadarzyckie”. Powstaje tu szerokie i wygodne rondo, które ułatwi poruszanie się tym wyjątkowo ruchliwym odcinkiem drogi - mówi Marcin Tadzik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego Szczecinek.

Drogowcy zadbali także o poprawę jakości kanalizacji deszczowej wraz z włazami oraz o rynny, pod przechodzące tędy przewody. Już niebawem, wraz z resztą przygotowanych wcześniej odcinków położony zostanie asfaltowy dywanik, a na nim – nowe oznakowanie poziome. Całości dopełni poprawione oświetlenie oraz elementy oznaczenia pionowego.

Aktualnie gotowe są już niemal wszystkie podkłady pod powstające chodniki oraz ścieżkę rowerową, położone wzdłuż Wojska Polskiego. Drogowcy podkreślają, że pogoda nie powinna pokrzyżować ich planów. Całość kosztować ma nieco ponad 3,8 mln. zł. Warto zaznaczyć, iż na realizowane prace udało się pozyskać niemal 1,8 mln. zł z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli popularnych „schetynówek”. Resztą kosztów podzielą się: Samorząd Powiatowy oraz Gminny.

Nie można sobie było chyba wymarzyć lepszego zakończenia finansowania zadań powiatu szczecineckiego w ramach „schetynówek”. Dlaczego? To właśnie w Bornem Sulinowie realizowana była pierwsza inwestycja, na jaką udało się pozyskać dofinansowanie z tego właśnie programu. Remontowana była wówczas główna arteria miasta, czyli Aleja Niepodległości. Na sfinansowanie prac, realizowanych na nieco ponad 2-kilometrowym odcinku drogi udało się wówczas pozyskać 3 mln. zł - dodaje Marcin Tadzik.

info: Marcin Tadzik

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: