Mieszkańcy i Kronospan ponownie przed sądem

  • KW
  • 2015-11-27 15:34:18
Mieszkańcy i Kronospan ponownie przed sądem
  • Foto: TV Gawex

Na wokandę szczecineckiego Sądu Rejonowego powróciła sprawa sięgająca aż 2010 roku. Mowa o 6-ciu mieszkańcach naszego miasta, którzy domagają się zaprzestania imisji odoru i pyłów na swoje posesje przez firmę Kronospan. Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł już w 2014 roku. Nakazał on firmie zaprzestanie imisji, jednakże mieszkańcy nadal uważają, że firma nie robi nic w tej sprawie i wytaczają kolejny proces.

Szczecinecka firma produkująca płyty drewnopochodne, odwołała się od niekorzystnego dla niej wyroku do Sądu Okręgowego, a ten nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Dlatego też w piątek (27.11) odbyła się rozprawa sądowa, podczas której po raz kolejny przesłuchano świadków. Poszkodowani mieszkańcy nadal zgodnie uważają, że firma prowadzi niekorzystne dla nich i ich zdrowia działania. Od czasu wyroku dla mnie się nic nie zmieniło. Przed sprawą prowadziłam notatki z datami z kierunkiem wiatrów, który akurat wieje. Wiatry ewidentnie przynoszą pyły, który osiada na samochodzie i był widoczny gołym okiem - zeznaje jeden ze świadków. Kolejna osoba zeznała, że często odczuwa silny zapach drewna. Uważam, że od wyroku zmieniło się na gorsze, zapach działa intensywniej. Ja tam mieszkam przez lata, widzę co dzieje się w dzień, w nocy i jestem przekonana, że zapachy i pył pochodzą z firmy produkującej płyty drewnopochodne - usłyszeliśmy.

Innego zdania są władze firmy, które uważają, że na terenie firmy realizowanych jest szereg inwestycji zapobiegających wszelkim uciążliwościom zakładu. Firma wyznaje też, że dokłada wszelkich starań i działa według narzuconych norm ochrony środowiska.

Kolejna rozprawa przewidywana jest na grudzień.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: