''Eko-skarby pomorskiej przyrody'' po raz drugi

  • KW
  • 2015-11-26 10:53:33
''Eko-skarby pomorskiej przyrody'' po raz drugi
  • Foto: Andrzej Adamczewski

Najnowsza publikacja Nadleśnictwa Szczecinek EKO-SKARBY POMORSKIEJ PRZYRODY 2 jest już dostępna. Pod koniec sierpnia, po trzech sesjach plenerowych, padł ostatni klaps na planie filmowym, w pierwszych dniach listopada gotowa była publikacja, złożona z książki i filmu DVD, a 17 listopada odbyła się premiera filmu w szczecineckim kinie „Wolność", połączona z sympozjum popularno-naukowym o eko-skarbach pomorskiej przyrody.

Kiedy jesienią 2014 roku, w szczecineckim kinie Wolność odbyła się premiera zrealizowanego przez Nadleśnictwo Szczecinek filmu "Eko-skarby pomorskiej przyrody", jego entuzjastyczne przyjęcie spowodowało, że niemal od razu narodziła się myśl o kontynuacji tematu i przystąpienia do prac nad drugą jego częścią. Tak też się stało i z początkiem 2015 roku zamknięto listę kolejnych dziesięciu bohaterów filmu i z każdym dniem dopisywane były kolejne wersy scenariusza, którego ostateczny kształt był gotowy na początku czerwca - mówi Janusz Rautszko, Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczecinek oraz scenarzysta i reżyser filmu "Eko-skarby pomorskiej przyrody".

Na pierwsze dni czerwca zaplanowano pierwszą sesję zdjęciową i jak się później okazało, właśnie czerwiec 2015 roku był dla losów pierwszej części eko-skarbów niezwykły, przynosząc nominację do nagrody Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. Trzeba przy tym zaznaczyć, że "Eko-skarby pomorskiej przyrody" zostały zakwalifikowane do Konkursu Głównego Festiwalu razem z 45 innymi produkcjami z 11 krajów, pozostawiając za sobą w pokonanym polu ponad 40 filmów z 16 krajów!

Ten, bez wątpienia, ogromny sukces spowodował, że z jeszcze większym zaangażowaniem przystąpiliśmy do realizacji drugiej części filmu - zaznacza Janusz Rautszko. I oto, pod koniec sierpnia, po trzech sesjach plenerowych, padł ostatni klaps na planie filmowym "Eko-skarby pomorskiej przyrody 2". W pierwszych dniach listopada gotowa też była publikacja, złożona z książki i filmu DVD, a na 17 listopada zaplanowano premierę filmu w szczecineckim kinie Wolność, połączoną z sympozjum popularno-naukowym o eko-skarbach pomorskiej przyrody.

W drugiej części filmu ekipa filmowa z Nadleśnictwa Szczecinek zaprasza na „Bagna Izbickie" do Nadleśnictwa Damnica, do Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi", na torfowisko „Zieliń Miastecki" w Nadleśnictwie Trzebielino, na Cmentarzysko Megalityczne w Nadleśnictwie Polanów, do „Doliny Pięciu Jezior" w Nadleśnictwie Połczyn Zdrój, do Rezerwatu Przyrody „Diabelskie Pustacie" w Nadleśnictwie Borne Sulinowo i Nadleśnictwie Czarnobór oraz do Rezerwatu Przyrody „Dęby Wilczkowskie" w Nadleśnictwie Szczecinek. Wśród eko-skarbów znalazł się również żółw błotny, mający swoją ostoję w Nadleśnictwie Dretyń oraz wilki z Nadleśnictwa Czarnobór i Nadleśnictwa Szczecinek.

Najnowsze dzieło leśników prezentowane jest także mieszkańcom naszego miasta. Wczoraj, 25 listopada w CK ZAMEK odbyła się prezentacja filmu oraz prelekcja Janusza Rautszko i Andrzeja Brusiło związana z eko-skarbami Pomorza.

Relacja ze spotkania już dzisiaj w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: