Radni opozycyjni chcą przeprowadzić badania hałdy na terenie firmy Kronospan

  • KW
  • 2015-11-25 09:55:57
Radni opozycyjni chcą przeprowadzić badania hałdy na terenie firmy Kronospan
  • Foto: TV Gawex

Radni z ugrupowania "Razem dla Szczecinka" zorganizowali wczoraj (24.11) briefing, który został poświęcony wizycie szczecineckich radnych w firmie Kronospan. Opozycja podziękowała za zaproszenie, jednakże wyraziła też swoje wątpliwości co do merytoryczności spotkania oraz zaproponowała przeprowadzenie swoich badań hałdy na terenie firmy.

Przypomnijmy, szczecineccy radni 20 listopada odwiedzili zakład Kronospan w Szczecinku. Spotkanie odbyło się w ramach prowadzonej przez producenta kampanii informacyjnej na temat recyklingu drewna poużytkowego oraz chęci ucięcia spekulacji na temat niekorzystnych działań firmy na rzecz środowiska. Pisaliśmy o tym w artykule: Wizyta radnych w zakładzie Kronospan

Bardzo się cieszymy, że w końcu widać jakiś ruch z kierunku Kronospanu, że Rada Miasta spotyka się i zaczynamy rozmawiać - rozpoczął briefing Marcin Bedka, radny Rady Miasta Szczecinek i członek ugrupowania "Razem dla Szczecinka". Szczerze powiedziawszy liczyliśmy na jeszcze większą współpracę, bo gdy usłyszeliśmy, że Kronospan nas zaprasza to pozwoli nam również na takie dodatkowe rzeczy - dodał. Radni opozycji zaproponowali firmie, że na własny koszt zmierzą powierzchnię hałdy oraz jej skład. Chciałem sprawdzić kubaturę zabranej ziemi, niestety okazało się to niemożliwe - mówił Marcin Bedka.

Także obecny na briefingu  Jacek Pawłowicz, radny Rady Miasta Szczecinek i ugrupowania "RdS" oraz członek SIS Terra, podsumował wizytę w firmie produkującej płyty drewnopochodne jako bardzo ograniczoną. Szkoda tylko, że merytorycznie to spotkanie było ograniczone. Podczas prezentacji, która miała miejsce w firmie Kronospan były informacje różne, między innymi wszędzie było powtarzane "czyta biomasa bez związków chemicznych" -  opowiada Jacek Pawłowicz. Zaproponowałem podczas piątkowej wizyty, że my, jako SIS Terra, zlecimy niezależnemu laboratorium pobranie próbek z hałdy oraz z ziemi spod hałdy tak, aby laboratorium mogło próbki zbadać. Jeśli okaże się faktycznie, że jest to biomasa to po prostu przeprosimy Kronospan, że robimy szum - podsumował J. Pawłowicz.

W odpowiedzi na propozycje radnych opozycji o przeprowadzeniu badań, firma Kronospan oświadczyła, że badania hałdy przeprowadzane są przez niezależne laboratoria. Firma nasza przeprowadza regularne badania zawartości hałdy oraz gruntu, który jest pod hałdą. Badania są przeprowadzane przez akredytowane laboratoria. Nie jesteśmy w stanie sami pobrać próbek i je zbadać, bo nie mamy takich możliwości technicznych - mówi nam Zbigniew Klugiewicz, kierownik ds. ochrony środowiska firmy Kronospan. Kronospan posiłkuje się zewnętrznymi laboratoriami, na przykład z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, który w ostatnich latach wykonywał tego typu badania dla firmy Kronospan. Wojewódzki Inspektorat ma odpowiednie akredytacje i uważamy, że jest to wystarczający dowód na to, że spełniamy swoje obowiązki i nie ma tu nic niepokojącego- dodaje.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: