Wizyta radnych w zakładzie Kronospan

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-11-21 07:38:06
Wizyta radnych w zakładzie Kronospan
  • Foto: TV Gawex

Radni Rady Miasta Szczecinek odwiedzili dzisiaj zakład Kronospan w Szczecinku. Spotkanie odbyło się w ramach prowadzonej przez producenta kampanii informacyjnej na temat recyklingu drewna poużytkowego.

Kronospan od kilku miesięcy prowadzi działania edukacyjne, związane z recyklingiem drewna poużytkowego. Jako prekursor przetwarzania drewna w Polsce, posiadający zarówno doświadczenie, jak i nowoczesny, specjalistyczny sprzęt i technologie, służące odzyskowi drewna, przekazuje informacje poprzez media, organizuje akcje edukacyjne dla młodzieży, np. pikniki recyklingowe, bierze udział w targach ekologicznych.

Recykling, promowany przez Komisję Europejską, stanowi proekologiczną alternatywę dla tradycyjnych metod zagospodarowania odpadów, tj. spalania oraz gromadzenia na wysypiskach. Stosowane przez Kronospan rozwiązania technologiczne pozwalają na odzysk z drewna poużytkowego materiałów pełnowartościowych, nadających się do wykorzystania produkcyjnego.

W obecnej chwili w Polsce niezbędna jest zmiana ustawodawstwa, która zapobiegnie dalszemu wykorzystywaniu tak cennego surowca, jakim jest drewno poużytkowe, jako materiał energetyczny (do spalania). Odpowiednie regulacje zapobiegną problemom deficytu surowca, z jakim boryka się dzisiaj branża drzewna i meblarska - filary polskiej gospodarki. Obecnie firmy te są zmuszone do sprowadzania drewna poużytkowego z importu.

Czym jest drewno poużytkowe?

To odpady drzewne, których źródłem są najczęściej zużyte: opakowania, palety, stolarka, meble i podobne materiały.

W czasie dzisiejszej wizyty w zakładzie gościom zostały przedstawione prezentacje na temat zagadnień, związanych z przetwarzaniem drewna oraz z hałdą biomasy. Na pytania radnych odpowiadali zarówno przedstawiciele firmy, jak i zaproszony ekspert - prof. Zenon Tartakowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Po prezentacjach radni przeszli na teren zakładu, gdzie obejrzeli nowoczesną, specjalistyczną instalację do rozdrabniania, sortowania i oczyszczania drewna poużytkowego, wybudowaną w tym roku przez Kronospan kosztem 20 mln EUR. Instalacja, po uzyskaniu pozytywnego odbioru przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, znajduje się obecnie w fazie rozruchu.

Goście zostali również zaproszeni na teren hałdy biomasy, aby pokazać jej stan aktualny. Czysta, przebadana przez niezależne laboratorium ziemia spod hałdy i wokół niej służy do niwelacji terenu na działce przy ul. Leśnej, należącej do Kronospan. Obecnie z hałdy zostało już tylko ok. 10 procent stanu wyjściowego.

Kronospan po raz kolejny okazuje swoją otwartość. Spotkania z radnymi, mieszkańcami, przedsiębiorcami czy młodzieżą są doskonałą okazją do uzyskania informacji, związanych z funkcjonowaniem zakładu. Przedstawiciele Kronospan chętnie dzielą się wiedzą na ten temat.

W ostatni weekend września w ramach jednego z wielu dni otwartych zaproszono młodzież ze szkół z miasta i powiatu oraz mieszkańców na Dzień Otwarty w Kronospan. Każdy miał możliwość zapoznania się zarówno z bogatą ofertą produktową, jak i obejrzenia nowoczesnych linii produkcyjnych. Dzień otwarty cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców - w ciągu jednego dnia odwiedziło go ponad 500 osób.

Info: Beata Rafalo, rzecznik Kronospan

Wizyta radnych w zakładzie Kronospan

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: