Rodzinna piecza zastępcza: 17 kandydatów z powiatu weźmie udział w szkoleniu

  • KW
  • 2015-11-20 09:14:14
Rodzinna piecza zastępcza: 17 kandydatów z powiatu weźmie udział w szkoleniu
  • Foto: www.premier.gov.pl

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Tak naprawdę taka akcja trwa cały rok, ponieważ PCPR kandydatów przy pomocy zaprzyjaźnionych instytucji, parafii czy mieszkańców poszukuje cały czas. Jednakże działania te są intensywniejsze w czasie, kiedy ma ruszyć szkolenie kandydatów. Najbliższe szkolenie przewidywane jest na styczeń-luty 2016 roku.

Aktualnie do przeszkolenia mamy 17 kandydatów, natomiast mile widziana jest każda liczba kandydatów, gdyż samo kandydowanie nie oznacza, że dana osoba otrzyma certyfikat rodzica zastępczego - informuje Małgorzata Kubiak-Horniatko, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej w powiecie szczecineckim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy ulicy Wiatracznej i to tam przyjmowani są kandydaci rodzinnej pieczy zastępczej. Tutaj specjaliści pracy socjalnej przeprowadzą wywiad środowiskowy i sporządzą pierwsze dokumenty, które będą podstawą do skierowania danych osób na diagnozę psychologiczną. Diagnoza określi predyspozycje do pełnienia roli rodzica zastępczego - dodaje nasze rozmówczyni.

Kto może zostać rodzicem zastępczym? Mogą to być małżeństwa, osoby samotne - ważne, żeby nie były karane i dawały rękojmię, że pieczę zastępczą będą sprawowały należycie. Bardzo często mieszkańcy mylą rodzinę adopcyjną z rodziną zastępczą, więc zachęcam do pierwszego kontaktu ze specjalistami, którzy po kolei powiedzą jakie dokumenty należy dostarczyć, ale też wprowadzą w tajniki pieczy rodzinnej, aby nie było później nieporozumień i aby osoba świadomie złożyła wymagane dokumenty - mówi M. Kubiak-Horniatko. 

Czym różni się adopcja od rodziny zastępczej? Adopcja to magiczny czas, w którym dziecko rodzi się na nowo - otrzymuje nazwisko nowych rodziców, dziedziczy po nich, nabywa wszelkie prawa  w nowej rodzinie. Piecza zastępcza może być tymczasowa, do uzyskania pełnoletności albo do czasu powrotu do rodzica naturalnego. Tutaj rodzice zastępczy muszą dbać o to, aby dziecko miało kontakty z rodziną biologiczną, dbać o jego rozwój, jednak nigdy ono nie będzie ich - tłumaczy dyrektor PCPR. Zawsze może się zdarzyć, że to dziecko zostanie umieszczone w adopcji albo wróci do rodziców biologicznych - dodaje.

Na dzień dzisiejszy nie ma dzieci, które czekają na umieszczenie w pieczy zastępczej. Jak mówi dyrektor Małgorzata Kubiak-Horniatko postanowienia sądu realizowane są na bieżąco zarówno w przypadku domów dziecka, jak i rodzin zastępczych. Niestety PCPR nie jest w stanie przewidzieć jaka ilość postanowień sądu do nich spłynie, stąd akcja pozyskiwania kandydatów na rodziców. Jeżeli mamy wolne miejsca w powiecie to występujemy z ofertą do innych powiatów i przyjmujemy dzieci z innych terenów - zaznacza dyrektor PCPR w Szczecinku. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: