Co dalej ze SzLOTem? Burmistrz: ''Jestem zwolennikiem istnienia tej organizacji pozarządowej''

  • KW
  • 2015-11-19 10:53:59
Co dalej ze SzLOTem? Burmistrz: ''Jestem zwolennikiem istnienia tej organizacji pozarządowej''
  • Foto: TV Gawex

W ostatnim czasie sporo mówiło się o Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i Academii Nautica w kontekście Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. Początkowo to SzLOT miał sprawować nadzór nad nowo powstałym centrum, ostatecznie jednak podjęto inną decyzję. Powołano do życia Pozaszkolną Placówkę Specjalistyczną, w szeregach której znaleziono miejsce dla Academii Nautica, tym samym odbierając SzLOTowi część obowiązków.

Chcę wszystkich uspokoić, ja jestem zwolennikiem istnienia tej organizacji pozarządowej, w której miasto jest głównym udziałowcem. I pomimo tego, że ma jeden głos to jest największym płatnikiem dla SzLOTu, płaci 400 tysięcy złotych rocznie i organizuje konkurs na utrzymanie plaż i bezpieczeństwo na wodzie, który SzLOT każdego roku wygrywał i miał dodatkowe pieniądze - mówi Burmistrz Miasta Jerzy Hardie-Douglas. Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna organizuje turystykę w naszym mieście i mam nadzieję, że będzie to robiła z każdym rokiem coraz sprawniej - dodaje nasz rozmówca. Burmistrz zaznacza, że bardzo ważna jest tu współpraca z restauratorami i hotelarzami oraz przygotowywanie wycieczek fakultatywnych. SzLOT stał się operatorem turystycznym, może być "szczecineckim biurem podróży" i w tym kierunku powinien iść - usłyszeliśmy od Burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa. 

SzLOT oprócz opiekowania się plażami czy wyciągiem, zajmuje się także Academią Nautica, czyli zajęciami pozaszkolnymi skierowanymi do aktywności na wodzie. W Academii Nautica aktualnie zapisanych jest około 140 dzieci, a zajęcia opłacane są z subwencji oświatowych, którymi zarządza Starostwo Powiatowe. Starostwo Powiatowe zdecydowało, że odbierze SzLOTowi Academię Nautica, co będzie zaczątkiem funkcjonowania RCEEiRJ -  informuje burmistrz. Spowodowało to niepokoje w samym SzLOcie oraz w Academii Nautica, więc ja wystąpiłem w roli mediatora. Zabranie Academii mogło spowodować kłopoty finansowe SzLOTu, którym z kolei ja jestem zainteresowany jako największy płatnik - dodaje burmistrz.

Ostatecznie jednak sprawa została chwilowo rozstrzygnięta. Academia Nautica zostaje w strukturach Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej do końca sierpnia 2016 roku. Od 1 września 2016 roku Academia wraz z instruktorami i dziećmi przechodzi do Starostwa, a dokładnie do Centrum Edukacji Ekologicznej. Także instruktorzy mają pół roku, aby uzupełnić swoje wykształcenie do zatrudnienia w placówce publicznej. To rozwiązanie powoduje, że można spokojnie przygotować się do tej zmiany. Nie będzie to robione na ''wariackich papierach'', a byłoby tak, gdyby dzisiaj chcieć przenieść Academię do niezorganizowanej placówki. Skończyłoby się to bardzo źle - zaznacza Burmistrz Miasta Szczecinek. Uważam, że wszystko idzie dobrze, dogadujemy się. Wymagało to kilku spotkań i rozmów. Od września 2016 roku SzLOT będzie musiał działać bez Academii Nautica, również rozmawiamy na ten temat jak to spiąć finansowo i jak powinien SzLOT rozwijać się, aby bardziej wykonywać pracę związaną z byciem operatorem szczecineckiej turystyki -  podsumował Jerzy Hardie-Douglas.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: