Kontrowersyjny regulamin szczecineckiego parku - opozycja miała rację

  • KW
  • 2015-11-16 13:20:49
Kontrowersyjny regulamin szczecineckiego parku - opozycja miała rację
  • Foto: TV Gawex

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpoznaniu sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Szczecinku na uchwałę Rady Miasta Szczecinek z dnia 16 marca 2015 r. w sprawie regulaminu korzystania z Parku Miejskiego w Szczecinku stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

Przypomnijmy, w marcu bieżącego roku, na jednej z sesji Rady Miasta, radni mieli podjąć uchwałę dotyczącą regulaminu Parku Miejskiego w Szczecinku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie zapis, który wzbudził w opozycji wątpliwości. Mowa tu o punkcie trzecim, mówiącym, że w szczecineckim parku "zakazuje się przebywania w stanie nietrzeźwym". Radni opozycji tłumaczyli ten zapis tym, że w naszym parku są restauracje i bary, gdzie można spożywać alkohol. Taki zapis nie zezwalałby na wyjście z lokali, na przykład po wypiciu lampki wina, gdyż automatycznie znajdziemy się w Parku Miejskim. Jednak pomimo sprzeciwów opozycji uchwała została przegłosowana, a regulamin parku wszedł w życie 1 maja br. w niezmienionej formie. 

Następnie sprawą zajął się prokurator, który stwierdził, że przyjęte zapisy zawierają nieścisłości. Przykładowo punkt 2 regulaminu według prokuratora powinien zostać doprecyzowany - jego zapis dotyczył określenia granic parku miejskiego. Odnośnie punktu, który wywołał największe kontrowersje, prokurator zaznaczył, że w przedmiocie przebywania w stanie nietrzeźwym na terenie parku już w swoim literalnym brzmieniu zawierają wewnętrzną sprzeczność albowiem na terenie Parku Miejskiego w Szczecinku znajdują się lokale gastronomiczne, w których można spożywać alkohol i nie ma możliwości opuszczenia tych lokali bez wejścia na teren parku, w którym obowiązuje zakaz przebywania w stanie nietrzeźwym. Tym samym prokurator złożył do Rady Miasta wniosek ws. uchylenia uchwały związanej z regulaminem korzystania z parku. Na kolejnej sesji radni powrócili do tematu regulaminu i ostatecznie wykreślili sporny punkt. Po konsultacjach z radnymi Platformy Obywatelskiej postanowiłem wnieść poprawkę i zaproponować skreślenie tego paragrafu, który mówi o przebywaniu w stanie nietrzeźwym. Nadal jesteśmy przekonani, że ten punkt jest poprawny, a ponieważ został on bardzo mocno nagłośniony przez opozycję i część mieszkańców uwierzyła, że nie można po spożyciu alkoholu wchodzić do parku. Proponuję, aby ten punkt wykreślić dla świętego spokoju - powiedział podczas majowej sesji Rady Miasta Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Sprawa jednak została zgłoszona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który 21 października stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały i tym samym zasadność złożonej skargi.

Komentarze (4)

2015-11-16 15:57

"Nadal jesteśmy przekonani, że ten punkt jest poprawny" Nadal są Państwo przekonani? Uchwalanie regulaminów pod wpływem "wydaje mi się" - brak słów.

mieszkaniec 2015-11-16 18:17

Wydawało mi się, że w PO są wykształceni ludzie. Ale bezmyślnie głosują. Nikt nie pomyślał, że może jednak nie mamy racji.

ja 2015-11-16 18:23

Bo w tym mieście SĄ! głównie emeryci i dzieci. Ludzie w sile wieku wypitalają jak najdalej z Miasta z Wizją.

Świadomy 2015-11-16 18:45

Niemożliwe, nasz burmistrz nie może się mylić, panie radny Grobelny i żaden sąd, "nawet najwyższy" tego nie zmieni :)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: