Straż Miejska wraz z uczniami SP nr 4 rozdawała odblaski

  • KW
  • 2015-11-16 07:56:02
Straż Miejska wraz z uczniami SP nr 4 rozdawała odblaski
  • Foto: Straż Miejska Szczecinek

Po finale akcji "Z odblaskiem bezpieczniej" Straż Miejska w Szczecinku postanowiła nadal uświadamiać jak ważne są odblaski na drodze. Tym razem, wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 im. Armii Krajowej rozdawała odblaski przechodniom w centrum Szczecinka.

Takie działania mają na celu zachęcenie wszystkich do używania elementów odblaskowych. Od 31 sierpnia 2014 roku zmieniła się Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym i aktualnie, wszyscy piesi poruszający się poza terenem zabudowanym, po zmroku, zobligowani są do używania odblasków. Wcześniej ustawa ta zobowiązywała jedynie pieszych poniżej 15 roku życia. Przeprowadzając takie akcje chcemy, aby ludzie nie traktowali powyższego przepisu jako kolejnego wymogu, tylko aby dbali o swoje bezpieczeństwo i co z tym się wiąże, bezpieczeństwo także innych uczestników ruchu drogowego - mówi mł. spec. Paulina Peciak-Nazarewska ze Straży Miejskiej Szczecinek. To z dziećmi przeprowadzamy takie działania, ponieważ wpajane im zasady bezpieczeństwa pozwalają, aby one inicjowały to teraz w sposób świadomy, w bezpośrednich kontaktach, chociażby z innymi dziećmi - dodaje.

Warto wiedzieć, że pieszy poruszający się drogą po zmroku bez elementu odblaskowego widoczny jest dla kierującego w odległości dopiero 30-40 m, natomiast osoba, która ma odblask, widoczna jest już w odległości 150 m. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy na reakcję hamowania oraz bezpiecznego ominięcia pieszego. Aktualnie warunki atmosferyczne są specyficzne dla takiej pory roku tzn. szybko zapada zmrok, opady deszczu czy śniegu, mgły, silne wiatry, wszystko to powoduje brak kontrastu pomiędzy pieszym a otoczeniem. Idący drogą myśli, że kierowca go widzi, a w rzeczywistości jest inaczej. Ustawodawca nie wskazuje na to jak ma wyglądać i jakich ma być wymiarów taki element odblaskowy, najważniejsze jest to by spełniał on swoją funkcję i był widoczny dla kierowcy. Im niżej będzie on nałożony, tym szybciej padną na niego światła reflektorów.
Straż Miejska w Szczecinku w najbliższym czasie zorganizuje kolejną taką akcję.

Straż Miejska wraz z uczniami SP nr 4 rozdawała odblaski

Komentarze (2)

jeger 2015-11-16 15:00

Mili moi!

Basia 2015-11-16 21:04

Super działania!!!!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: