Nowe obiekty w Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej

  • KW
  • 2015-11-12 10:48:00
Nowe obiekty w Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej
  • Foto: Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku

Szczecineckie Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej wzbogaciło się o nowe obiekty. Mowa tu o schronach wartowniczych typu Luftschutzzelle.

Mamy nowe obiekty w naszym muzeum - jest to pięć schronów wartowniczych typu Luftschutzzelle nazywanych też "celą przeciwlotniczą” lub „stanowiskiem obserwacyjnym” pochodzących z Fabryki Kabli Załom pod Szczecinem w której w okresie II Wojny Światowej produkowano silniki do samolotów Junkers -  informuje Piotr Letki, Dyrektor Muzeum. W Niemczech było dziesięć firm, które zajmowały się budową tych obiektów, z tego trzy firmy produkowały z metalu, a pozostałe z betonu. Ile firm, tyle było konstrukcji, najważniejsze żeby były zgodne ze specyfikacją urzędu Luftwaffe. Nasze obiekty to dwa rodzaje, różnią się górnym zwieńczeniem i usytuowaniem otworów obserwacyjnych - dodaje. Piotr Letki.

Dyrekcja Muzeum składa ogromne podziękowania firmie TELE-FONIKA KABLE S.A. oraz osobom bezpośrednio zaangażowanym w pozyskanie tych zabytków: Andrzejowi Jabłonowskiemu, Wojciechowi Maciaszczykowi, a także Magdalenie Kłoda, Arturowi Traczowi i firmie Dalbet.

fot. Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: