Program historyczny prowadzony przez Ireneusza Markanicza Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Tym razem mowa będzie m.in. o historii szczecineckiego muzealnictwa.
Irek Markanicz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku przypomni nam najmroźniejsze zimy minionych lat.
Tematem odcinka będzie działalność szczecineckiego oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie.
O strukturze miasta Szczecinek w dobie średniowiecza i o tym co z tamtych czasów pozostało.
Po raz trzeci powracamy do tematu procesów czarownic w Szczecinku oraz regionie. Tym razem przedstawimy nowe badania, między innymi dotyczące egzekucji Elisabeth von Doberschütz.
Dziś Irek Markanicz opowie o czasach Napoleona Bonaparte.
Zabytkowe pianino wyprodukowane w naszym mieście - najnowszy eksponat Muzeum Regionalnego w Szczecinku.
W tym odcinku Irek Markanicz, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku, opowie o kulisach prowadzenia prac archeologicznych.
Wykopaliska archeologiczne w krypcie rodu von Glasenapp, pod kościołem w Białowąsie. Dziś gościmy doktora habilitowanego Marcina Majewskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego, pod którego nadzorem prace te zostały wykonane.
Tym razem omówimy pokrótce historię naszego miasta i regionu w powojennej Polsce.
Irek Markanicz - dyrektor szczecineckiego Muzeum Regionalnego, opowiada o wpływie archeologii na historię szczecineckiego muzealnictwa.
Sztuka przez wielkie "S". Prezentujemy prace z muzealnej wystawy czasowej, poświęconej twórczości Leona Wyczółkowskiego.
Dziś porozmawiamy o kulisach pracy w muzeach. Od odkrycia, poprzez rekonstrukcję i konserwację, do prezentacji obiektów historycznych.
Ten odcinek poświęcony będzie historii szczecineckiego Bractwa kurkowego.
O pogromie antyżydowskim w Szczecinku. Historia szczecineckiej synagogi i przebieg "Nocy kryształowej".
Kontynuujemy podróż po historii regionu. Szczecinek w drugiej połowie XVI wieku, jako część państwa brandenburskiego.
Z okazji setnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II-go, Irek Markanicz opowie o wizycie Karola Wojtyły w naszym regionie.
W tym odcinku zaprezentujemy kilka prac malarskich z przełomu XIX i XX wieku, których autorami są trzej artyści powiązani z ziemią pomorską: Paul Stubbe, Carl Hessmert i Hans Hertig.
Tym razem przyjrzymy się bliżej mapie mistrza Richarda Lubinusa, aby zaprezentować najważniejsze miasta XVII-wiecznego Pomorza.
W tym odcinku wybieramy się na Marientron. O niegdyś znajdującym się tam klasztorze Irek opowiadał już w trzecim odcinku naszego historycznego cyklu. Teraz opowie o zarazach, które męczyły naszych przodków.
W kolejnym odcinku upamiętniającym wydarzenia z 1945 roku, wybraliśmy się do miejscowości Podgaje, by opowiedzieć o słynnej sprawie mordu żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.
Z okazji zbliżającej się 75. rocznicy walk o nasze miasto, Irek Markanicz opowie o wydarzeniach pamiętnego 27go lutego, 1945 roku.
Dziś przenosimy się do muzealnej sali wystaw czasowych, w której prezentowana niedawno była wystawa o charakterze archeologicznym. Omówimy najnowsze odkrycia dotyczące wędrówek Gotów, oraz przypomnimy, co zostało ustalone podczas naszej…
Prezentacja księgozbioru Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Omówimy też pokrótce pracę badawczą pana Rafała Simińskiego, która mogła powstać właśnie dzięki źródłom w zasobach muzealnych.
Ten odcinek programu z cyklu "A to historia" poświęcamy Johannowi Samuelowi Kaulfussowi - jednemu z najwybitniejszych dyrektorów szczecineckiego gimnazjum im. Księżnej Jadwigi.
W tym odcinku Irek Markanicz opowie o pracy muzeów w Polsce i w regionie. Dowiemy się między innymi, skąd biorą się eksponaty muzealne i w jaki sposób organizowane są wystawy…
Do szczecineckiego Muzeum Regionalnego niedawno trafił niezwykły zbiór rękopisów, listów i fotografii związanych z pewnym człowiekiem. Jego historia okazała się tak ciekawa, że został bohaterem dzisiejszego odcinka. Przedstawiamy Bolesława Boreyszę…
Tym razem opowiadamy o niechlubnej historii naszych ziem. Szczecineckie procesy o czary, ciąg dalszy.
Kontynuujemy podróż po historii kolejnictwa w Szczecinku.
W związku ze zbliżającą się wystawą kolejnictwa w Muzeum Regionalnym w Szczecinku - Irek Markanicz opowie o historii kolei w naszym regionie.
W kolejnym odcinku programu "A to historia" odwiedzamy pobliski Czarnobór. Ciekawostki na temat tego miejsca mogą Państwa zaskoczyć.
Nadeszła pora przedstawić historię edukacji i szkolnictwa w Szczecinku.
Powracamy do zbioru materiałów ikonograficznych, zgromadzonych przez Muzeum Regionalne w Szczecinku. Tym razem obejrzymy widokówki, których głównym motywem jest właśnie dawny Szczecinek.
Ireneusz Markanicz prezentuje niewielką część fotografii, należących do zbioru materiałów ikonograficznych, zgromadzonych na przestrzeni lat przez Muzeum Regionalne w Szczecinku.
Irek Markanicz opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie Szczecinka podczas II WŚ.
Cofamy się do czasów Wojny trzydziestoletniej, a konkretnie do marca 1637 roku, kiedy to Bogusław XIV - ostatni władca rodu Gryfitów, umiera.
W tym odcinku Irek Markanicz przedstawia najnowsze nabytki oraz znaleziska archeologiczne Muzeum Regionalnego w Szczecinku.
W tym odcinku Irek Markanicz przybliża to co będzie się działo podczas tegorocznej Słowiańskiej Nocy Muzeów.
W tym odcinku prezentujemy archiwalny materiał TV Gawex, w którym Irek Markanicz gościł Mariana Pranke, jednego z pierwszych działaczy NSZZ SOLIDARNOŚĆ w naszym regionie.
W najnowszym odcinku programu Irek Markanicz przybliża XVI-wieczny Szczecinek.
W najnowszym odcinku programu Irek Markanicz opowiada o historii Żołnierzy Wyklętych.
Irek Markanicz opowiada o przesiedleniach w Szczecinku i okolicach po 1945 roku.
W tym odcinku Irek Markanicz opowiada o średniowiecznym handlu.
W najnowszym odcinku programu Irek Markanicz opowiada o Sydonii von Borck.
W tym odcinku Irek Markanicz opowiada o szczecineckim rzemiośle.
W najnowszym odcinku programu Irek Markanicz opowiada życiu na książęcych dworach.
Kontynuacja historii księżnej Jadwigi. Tym razem Irek Markanicz przybliża historię postać jej brata Chrystiana Szalonego.
Powracamy do historii Księżnej Jadwigi brunszwickiej, by opowiedzieć o jej kolosalnym wypływie na rozwój naszego regionu.
W tym odcinku Irek Markanicz opowiada o pierwszych wyborach samorządowych po 1989 roku.
Epitafium Doroty Westreglen w kościele mariackim w Szczecinku.
Udaliśmy się do powiatu drawskiego, gdzie prowadzone są wykopaliska archeologiczne. O tym co znaleziono w lesie za Czaplinkiem opowie pan Andrzej Kasprzak, archeolog z koszalińskiego Muzeum.
Szczecineckie Muzeum Regionalne wzbogaciło się o nowe eksponaty z okresu przedwojennego. Podarowane przedmioty to przede wszystkim zbiory z niemieckiego muzeum, pamiątki po dawnych mieszkańcach Neustettin, którzy po zakończeniu wojny zostali…
Przemieszczamy się do Bornego Sulinowa, aby przedstawić fakty historyczne dotyczące tego, niegdyś militarnego, miasta i słynnego Domu Oficera.
Dużo rozmawialiśmy o Pomorzu tylnym. Ale to nie jedyne ziemie, nad którymi pieczę sprawował ród Gryfitów. Wyjeżdżamy więc na wschód, by dowiedzieć się jak wyglądało średniowieczne Pomorze po drugiej stronie…
Dziś dyrektor szczecineckiego Muzeum Regionalnego opowie o sporze szwedzko-brandenburskim dotyczącym podziału ziemi pomorskiej po upadku rodu Gryfitów.
Program historyczny prowadzony przez Ireneusza Markanicza, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Tym razem zabierzemy Państwa do Czaplinka oraz Starego Drawska.
W tym odcinku Irek Markanicz, po raz pierwszy (ale na pewno nie ostatni), opowie nam o losach Księżnej Jadwigi brunszwickiej oraz jej wpływie na historię Szczecinka.
Wybieramy się na krótką przechadzkę po muzealnej bibliotece, w której znajdziemy między innymi fantastyczne dzieło Tadeusza Łoszewskiego pt. "Maluśki"
W tym odcinku wracamy do wieku XIX, by przybliżyć postać Fryderyka Wilhelma Kasiskiego - szczecineckiego Indianę Jonesa
Program historyczny prowadzony przez Ireneusza Markanicza, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku, który opowie o wielkiej mapie Księstwa Pomorskiego.
Program historyczny prowadzony przez Ireneusza Markanicza, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Tym razem poruszymy temat potopu szwedzkiego.
Program historyczny prowadzony przez Ireneusza Markanicza, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku. W 27 odcinku programu poruszony zostanie temat życia religijnego w średniowieczu.
Program historyczny prowadzony przez Ireneusza Markanicza, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku. W tym odcinku prezentujemy sylwetkę przedstawiciela rodu Gryfitów, który przez historię zapamiętany został jako król Norwegii, Danii i Szwecji.
W kolejnym odcinku programu historycznego A To Historia poruszony został temat rodu Gryfitów jako dynastii Książąt Pomorskich.
Program historyczny prowadzony przez Ireneusza Markanicza, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku. W tym odcinku gościem programu jest Jakub Aniołowski, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 1 im. KEN w Szczecinku.
Program historyczny prowadzony przez Ireneusza Markanicza, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku. W tym odcinku poruszony zostanie temat prehistorii Ziemi Szczecineckiej.
Program historyczny prowadzony przez Ireneusza Markanicza, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku. W tym odcinku przybliży on postać mieszkańca Szczecinka, Tadeusza Cybulskiego.
Wspominaliśmy już jak dużą władzę w XVI-wiecznym Szczecinku mieli browarnicy. Ale co by było, gdyby browarnikom zabrakło chleba? Dziś Irek Markanicz opowie o lokalnych mistrzach piekarstwa.
W jakich stosunkach z Krzyżakami żyli Gryfici? Raz jeszcze wracamy do czasów średniowiecza, a konkretnie - okolic czasu bitwy pod Grunwaldem.
Średniowieczne władze miejskie. Jak sprawowana władza kształtowała procesy tworzenia miasta Szczecinek.
Jaka jest historia Zamku książąt pomorskich na wyspie, oraz jaka była struktura społeczna pierwszych osadników naszego miasta opiowiemy w kolejnej odsłonie naszego programu. Historia osadnictwa okraszona rycinami z tego wyjątkowo…
Średniowiecze zdaniem wielu pisarzy to okres przejściowy między antykiem, a odrodzeniem. Co z tego okresu zachowało się w architekturze Szczecinka? Zobaczcie Państwo sami.
Jakie były początki Reformacji kościoła i jaką rolę odegrał w niej Marcin Luter? Jakie powstały odłamy w wierze katolickiej? Jakie zmiany zaszły w kościołach pomorza zachodniego? O tym wszystkim dowiemy…
W przeddzień święta zmarłych zajmiemy sie życiorysem wyjątkowych osób, które zapisały się złotymi zgłoskami na kartach szczecineckiej historii. Opowiemy m.in. o Aleksandrze Stafińskim - archeologu, historyku, pomysłodawcy utworzenia Muzeum Regionalnego…
Antropogeniczne przekształcenia jezior okolic Szczecinka. Szczególne podziękowania dla Jakuba Wieczorka, którego praca licencjacka była inspiracją dla tego odcinka.
Dziś Ireneusz Markanicz zaprezentuje XIII-wieczny szczecinecki Kiecz.
O procesach przygotowawczych wystaw czasowych w szczecineckim Muzeum regionalnym. Prezentujemy także owoc pracy prof. Jerzego Nowosielskiego w Białym Borze.
Ireneusz Markanicz opowie o tym co pozostało z, prawdopodobnie, pierwszego słowiańskiego grodu w naszej okolicy.
Tym razem wybieramy się w stosunkowo niedawną przeszłość. Opowiemy o pierwszch samochodach produkowanych na pomorzu zachodnim.
Skąd przybyli pierwsi mieszkańcy Nowego Szczecina, czyli dawnego Szczecinka.
Szczecinek zamieszkiwany jest od dawna przez przeróżnych rzemieślników, ale dziś opowiemy o tej grupie, która w XVI i XVII wieku, stała najwyżej w hierarchii - o browarnikach.
Nawet hiszpańska Inkwizycja się tego nie spodziewała. Procesy o czary w Szczecinku.
Ireneusz Markanicz opowiada o marzeniu rodu Gryfitów o utworzeniu niezależnego państwa na pomorzu.
W kolejnym odcinku z cyklu A to historia odwiedzamy powiat drawski, by poznać dzieje wsi królewskiej Heinrichsdorf, czyli dzisiejszego Siemczyna.
Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja, wspominamy wydarzenia, które miały miejsce na naszych terenach rok po zakończeniu II Wojny Światowej.
Dziś wybieramy się na szczecinecki Marientron, by opowiedzieć historię Klasztoru Augustianów-eremitów, który niegdyś tam się znajdował.
Tym razem Ireneusz Markanicz opowie dlaczego właśnie na tych terenach powstało miasto, które dziś znamy jako Szczecinek.
W pierwszym odcinku cyklu naszego programu historycznego Ireneusz Markanicz opowie o tajemniczym liście z Niemiec do burmistrza Szczecinka i sprawie pewnych skrytek bankowych.